Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti sklepu říkaly pokoj pláče. Drsná výpověď sourozenců, které týral vlastní otec

Děti sklepu říkaly pokoj pláče. Drsná výpověď sourozenců, které týral vlastní otec

U Krajského soudu v Brně dnes pokračovalo hlavní líčení s mužem, kterého obžaloba viní z týrání dvou vlastních dětí. Sklepu, kam je zavíral, říkaly děti pokoj pláče, zaznělo u soudu. Sedmačtyřicetiletému muži hrozí pět až 12 let vězení. Obžalovaný vše popírá. Hlavní líčení bude pokračovat koncem srpna výslechy dalších svědků.

Muž je původem z Ruska, má i americké státní občanství. Podle obžaloby děti týral v jednom z penzionů na Břeclavsku, a to od října 2015 do května 2016. Muž penzion provozoval. Osmiletou dceru a desetiletého syna bil rukama nebo věcmi, například smetákem, do různých částí těla včetně hlavy. Minimálně desetkrát za měsíc je na několik hodin či dní zavíral do místnosti s úklidovými prostředky, častěji pak do sklepa, takzvané hladomorny, uvedla už dříve obžaloba.

Předseda senátu Miloš Žďárský dnes četl výpovědi dětí z přípravného řízení. Chlapec uvedl, že když jeho sestra otci na autě propíchala pneumatiky, zavřel ji do sklepa. Podle něj tam byla dívka zavřená asi tři dny, po tu dobu jedla jen chleba, pila vodu. Když chtěla na záchod, musela poprosit. Ve sklepě spala na matraci. "My jsme tomu sklepu říkali pokoj pláče. Já tam byl taky zavřený," uvedl v přípravném řízení chlapec.

Dnes vypovídali i předvolaní znalci. Podle psychiatrických posudků znalkyně Elišky Šejnohové děti trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Soudní znalkyně z oboru psychologie Ivana Holešovská u dětí naěla projevy citové deprivace a syndrom týraného a zanedbávaného dítěte.

Podle psychiatrického a sexuologického posudku Jaroslava Zvěřiny obžalovaný muž netrpí žádnou duševní nemocí ani sexuální deviaci. Zvěřina uvedl, že jde sice o člověka s anomálními povahovými rysy, nejde však o nic patologického.

Obžaloba muže viní z týrání svěřené osoby, zbavení osobní svobody, ohrožování mravní výchovy dítěte a z nakládání s dětskou pornografií.

Muž už dříve uvedl, že pokud jde o jeho dceru, je obžaloba přehnaná, v případě syna je to podle něj celé výmysl.

Policie u něj v počítači podle obžaloby našla tisíce fotografií a také videí s mladými chlapci. Muž na to reagoval slovy, že je to vykonstruovaná věc.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1