Dezinformace, propaganda a nenávist. Kdo všechno proti tomu v Česku bojuje? | info.cz

Články odjinud

Dezinformace, propaganda a nenávist. Kdo všechno proti tomu v Česku bojuje?

O Centru proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) a think-tanku Evropské hodnoty (resp. Kremlin Watch) jako subjektech, které se zaměřují na boj proti šíření dezinformací a propagandy, se toho v posledních dnech napsalo mnoho. Nejsou to ale jediné projekty s takovým zaměřením, které v Česku působí.

V loňském roce spustila skupina devíti studentů Masarykovy univerzity projekt Zvol si info, který si klade za cíl „zvýšit povědomí o důležitosti mediální gramotnosti mezi mladými lidmi v Česku“. „Už nás totiž nebaví dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými informacemi,“ vysvětlují na webových stránkách projektu.

Studenti mají za to, že schopnost rozeznávat dezinformační a propagandistické články je zásadním předpokladem pro orientaci v současném světě, na českých školách prý ale výuce takové dovednosti není věnována dostatečná pozornost. Proto sepsali jednoduchý návod („Surfařův průvodce po internetu“), jež má lidem – zejména středoškolákům – pomoci rozpoznat, který článek stojí za přečtení a kterému se obloukem vyhnout.

„Surfařův průvodce nebude nikomu radit, co má číst. Každý má svůj vlastní mozek. S touhle mediální příručkou budeš jako čtenář schopný sám posoudit, jestli je článek kvalitní a stojí za to, nebo jestli se s tebou snaží tak trochu manipulovat. Zkrátka, kdyby byl internet obrovský supermarket s informacemi, tak Surfařův průvodce slouží jako výživový poradce, který ukazuje na problematické aspekty jednotlivých mediálních produktů,“ vysvětlují studenti.

Při tvorbě kritérií se vysokoškoláci drželi akademických prací, jako je Analýza manipulativních technik na vybraných českých serverech od Petry Vejvodové a Miloše Gregora. „Oni právě tyto kritéria na jednotlivých serverech hledají a vyhodnocují. A my si je vzali od nich. Takže určitě nejsou vycucaná z prstu, nýbrž jsou akademicky přijatá a relevantní,“ zdůraznil v rozhovoru pro E15 Ondřej Chlupáček.

Jak poznat pochybný článek? Podle průvodce se v něm zpravidla vyskytují nepodložené informace či rovnou výmysly. Vyznačuje se také zjednodušováním reality a černobílým viděním. Zmást čtenáře mají titulky vyvolávající prudké emoce a vášně, stejně jako zasazení vybraných fotografií do „toho správného“ kontextu.

Vedle mediální příručky, s níž se zájemci mohou seznámit na webových stránkách projektu, šíří studenti osvětu i přímo mezi středoškoláky. Na přednáškách jim názorně ukazují, jak rozpoznat kvalitní zpravodajský článek. Kampaň běží měsíc, na FB máme přes 6 300 fanoušků, ze škol nám sami píšou, že chtějí přednášku. Odezva od této cílové skupiny je pozitivní,“ pochvaloval si jeden z tvůrců projektu Ondřej Chlupáček v prosinci loňského roku.

Ověřování pravdivosti výroků politiků

Na akademické půdě vznikl v roce 2012 i projekt Demagog.cz, který podobně jako Zvol si info pracuje s ověřováním informací. V centru jeho pozornosti stojí politické diskuze a ověřování pravdivosti vybraných faktický výroků, které v nich političtí představitelé pronesli. V konečném hodnocení roztřídí analytici Demagogu.cz výroky do několika kategorií (pravda, nepravda, zavádějící a neověřitelné).

Nenávistné výroky politiků

S výroky politiků pracuje také iniciativa Faktus, kterou zaštiťuje humanitární organizace Člověk v tísni. Protože chce přispět ke zmírňování projevů nenávisti ve společnosti, soustředí se výhradně na nenávistné výroky zaměřené vůči menšinám – etnickým, náboženským či sexuálním.

Pokud takový výrok lidé z Faktusu zaznamenají, ověřují jeho faktickou správnost. Obrátí se i na autora výroku, kterému dají prostor se vyjádřit a případně nabídnou poskytnutí kontextu informací, které dotyčný předložil veřejnosti. V sítích Faktusu uvízl například Přemysl Sobotka, Tomio Okamura, Jaroslav Doubrava či Pavlína Nytrová.

„Pečování a řízení nenávisti umožnilo vybudovat nacistické Německo – technicky a emočně vykonat holokaust, dnes díky masové komunikaci umožňuje ošálit a potlačit lidskost i fakta. A to už je jednoduchá cesta k radikalizaci obyvatel v demokratických státech, k postupnému rozvratu jejich institucí i jich samotných… Vyhledáváme proto příležitosti podpořit používání relevantních, důvěryhodných zdrojů v politické komunikaci,“ uvádí Faktus na svých webových stránkách, kde také vyvrací zavádějící zprávy, takzvané hoaxy, které se v souvislosti s muslimskými migranty objevily na českém internetu. 

 


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud