Dilema ČSSD je od voleb stejné. A stejné bude i jeho řešení. Babiše podrží, míní Cabada | info.cz

Články odjinud

Dilema ČSSD je od voleb stejné. A stejné bude i jeho řešení. Babiše podrží, míní Cabada

Přestože český politický provoz nabral po reportáži televize Seznam minulý týden neobyčejnou dynamiku, především sociální demokraté se opět ocitají pod enormním tlakem, hlasování o nedůvěře zlomovým momentem podle všeho nebude. Alespoň si to myslí politolog Ladislav Cabada. „ČSSD je ve stejné situaci jako po celé období od voleb, po kterých se po mnoha peripetiích nakonec spojila s problematickým politikem a politickým subjektem se zdůvodněním, že touto koalicí brání většímu zlu, tedy vládní spolupráci hnutí ANO s Okamurovou SPD,“ vysvětluje Cabada v rozhovoru pro INFO.CZ.

Ostatně jsme o tom na INFO.CZ psali již minulý týden ihned poté, co se Okamura po chvilkovém zaváhání vrátil do role a začal Andreji Babišovi a jeho vládě nabízet spolupráci v případě, že podpoří programové priority SPD, a zároveň její součástí nebude sociální demokracie. Andreji Babišovi tento Okamurův manévr umožnil opět pracovat se dvěma většinami, které ve sněmovně má. Tedy nejen s ČSSD a KSČM, ale také s SPD a KSČM. Což je konstelace, která předsedovi hnutí ANO zároveň umožňuje účinně sociální demokraty vydírat. „Toto se nemění a rezonuje to i v nynějších debatách o tom, zda ve vládě setrvat,“ uvažuje Cabada.

Podle něj je vůbec otázka, jaký problém by se musel kolem hnutí ANO a jeho předsedy Babiše vynořit, aby už spolupráce byla pro sociální demokraty neúnosná. „Myslím, že nynější problém ČSSD nepřivede k odchodu z koalice.“ Prakticky to znamená, že hlasování o vyslovení nedůvěry bude neúspěšné. Tedy pokud se do pátku, kdy bude dolní komora o osudu druhé Babišovy vlády rozhodovat, nevynoří nějaká další výbušná informace. „Realisticky tedy vidím jako blízkou budoucnost pokračování nynější koalice,“ říká politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Opozice disponuje pouze dvaadevadesáti hlasy, k vyslovení nedůvěry jich potřebuje 101. A i kdyby komunisté a sociální demokraté nehlasovali jednotně, což je samo o sobě spíše nepravděpodobné, ještě pořád to neznamená, že jich bude celkem devět hlasovat aktivně proti vládě. Především sociální demokraté si budou podle Cabady vědomi, co by znamenal pád vlády: „Do hry by se dostaly ještě horší varianty, tedy buď vláda hnutí ANO a SPD, nebo jednobarevná vláda hnutí ANO, anebo nějaká kvaziúřednická vláda dle not prezidenta Zemana.“

Pokud jde o zmiňovaného prezidenta, Cabada má zároveň za to, že minimálně ve vztahu k ČSSD již nepracuje s nějakou ucelenou a jasnou strategií. „A to i proto, že je to nyní malá a slabá strana, která mu nemůže být velkou oporou. Současně i sám prezident prošel velkou změnou, ze sociálního demokrata mnoho nezbylo, jeho schůzky s Petrem Bystroněm z AfD či s ultrakonzervativním ideologem amerických Republikánů Stevem Bannonem, naznačují silný posun k národně-konzervativním pozicím.“

Prakticky tak zbývá odpovědět na dvě otázky, jednu jsme již zmínili: zůstane především ČSSD jednotná? „Nezůstane, ale ona ani jednotná není,“ reaguje bez váhání Cabada. A druhá s tou první souvisí. Současná politická krize nám může směle posloužit jako učebnicový příklad situace, která české veřejnosti obnaží, zda vůbec a případně kolik tady máme zásadovějších politiků. Tedy osobnosti, jejichž charakter jim velí zachovat se v kritických momentech principiálně, a nikoli donekonečna veřejný prostor zaplevelovat lavírováním či sněmovní aritmetikou.

„Ostatně už v ČSSD vidíme disidenty, kteří se jasně vyslovují pro odchod z vlády,“ zdůrazňuje politolog a jako příklady uvádí dva hejtmany: Martina Netolického z Pardubického kraje a Josefa Bedrnarda z Plzeňského kraje. Do středy, kdy se sejde předsednictvo sociálních demokratů, se k nim může ještě leckdo přidat. „Na druhé straně je politika hlavně o realistických řešeních, jak říkal Karel Schwarzenberg, každý politik musí někdy spolknout žábu… Pokud se nepletu, říkal to o spolupráci s Věcmi veřejnými,“ uzavírá politolog.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud