Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dítě zemřelo při porodu doma. Tragický případ řeší policie

Dítě zemřelo při porodu doma. Tragický případ řeší policie

Jihomoravští policisté ode dneška vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu doma. Matka sice pravidelně docházela na lékařské prohlídky a dítě chtěla přivést na svět v porodnici, doma se však vyskytly komplikace. Jak tvrdí Unie porodních asistentek, zřejmě šlo o překotný porod. Podle mluvčí záchranné služby Hedviky Kropáčkové je rodička ve vážném stavu a jde o další důkaz toho, jak jsou domácí porody nebezpečné

„Mohu potvrdit, že jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště,“ uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek. Podrobnější informace policejní mluvčí zatím neuvedl.

„Žena, která plánovala porod v porodnici a docházela na pravidelné prohlídky do porodnice, začala mít dnes nad ránem kontrakce. Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle,“ uvedla výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Doplnila, že porodní asistentka, která o ženu pečovala v těhotenství, byla během porodu s rodinou v telefonickém kontaktu a doporučila zavolat záchrannou službu. „Dítě bohužel po přestřižení pupeční šňůry přestalo dýchat a záchranářům se ho nepodařilo oživit,“ uvedla Hájková Klíčová.

Kropáčková na webu záchranářů uvedla, že při příjezdu záchranné služby už bylo dítě porozené, avšak ve velmi vážném stavu, který vyústil až v zástavu oběhu. „Tento stav se i přes veškerou snahu a okamžitou resuscitaci dítěte posádkou záchranné služby nepodařilo zvrátit,“ uvedla Kropáčková.

Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem včetně pediatrického specialisty. Záchranáři matku ve velmi vážném stavu převezli do nemocnice.

„Je to další důkaz toho, že domácí porody mohou dopadnout velmi tragicky, a pokud se vyskytnou komplikace, je prakticky nemožné je doma zvládnout,“ uvedla Kropáčková.