Dluhy českých domácností v květnu stouply o 11,9 mld korun. Zvýšily se i dluhy firem | info.cz

Články odjinud

Dluhy českých domácností v květnu stouply o 11,9 mld korun. Zvýšily se i dluhy firem

Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen stouplo v květnu proti dubnu o 11,9 miliardy korun na zhruba 1,577 bilionu. Meziročně dluhy rostly ještě výrazněji, a to asi o 110 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). V květnu se také zvýšil meziměsíčně i meziročně objem dluhů firem.

Dluhy tuzemských domácností vůči bankám stoupají nepřetržitě od února roku 2016. Od té doby vzrostly o zhruba čtvrt bilionu korun. Zhruba tři čtvrtiny z celkového objemu peněz, které domácnosti bankám dluží, připadají podle ČNB na úvěry na bydlení, hlavně na hypotéky. V květnu mírně stoupl ve srovnání s dubnem objem úvěrů na bydlení i spotřebitelských úvěrů.

Zadlužení firem kolísalo v posledních letech častěji než objem dluhů domácností. Dluhy nefinančních podniků sice v poslední době také postupně rostly, ale meziměsíční a meziroční nárůst dluhů se od sebe nelišily tak výrazně jako v případě domácností. Oproti dubnu stouply v květnu dluhy podniků o 8,1 miliardy na 1,064 bilionu korun a ve srovnání s loňským květnem činil nárůst zhruba 16 miliard korun.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud