Do boje o kormidlo ČSSD vstupuje i Zimola. Policie ho prověřuje kvůli kauze okolo chaty na Lipně | info.cz

Články odjinud

Do boje o kormidlo ČSSD vstupuje i Zimola. Policie ho prověřuje kvůli kauze okolo chaty na Lipně

Jiří Zimola získal na krajské konferenci ČSSD v Jindřichově Hradci nominaci na předsedu strany. Ze 166 kandidátů jich pro něj hlasovalo 129. Zimola přitom dosud o své možné kandidatuře mlžil. Nedávno ale s dalšími kritiky vedení strany založil iniciativu Zachraňme ČSSD,  jejím cílem je i prosazení přímé volby předsedy. 

Zimolu má veřejnost spojeného například s takzvanou lánskou schůzkou, při které se část členů ČSSD snažila v roce 2013 na jednání s prezidentem Milošem Zemanem odstavit Bohuslava Sobotku. Ten o akci následně hovořil jako o (nepodařeném) lánském puči. Zimola se poté dál věnoval v roli hejtmana spíše krajské politice.

Loni na jaře jím ale otřásla kauza okolo financování jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Dům mu totiž nechal postavit Martin Bláha, který byl ředitelem krajské organizace Jihočeské nemocnice, za což pobíral roční odměny sedm milionů korun. To vedlo následně k pádu koalice na jihu Čech.

Zimola už dříve naznačil, že by do vedení strany mohl kandidovat i v případě, že policie kauzu Lipno do té doby nevyřeší. „Řekl jsem si sám sobě, že sociální demokracii nechci touto věcí nijak zatěžovat. Z druhé strany dostávám spoustu názorů od kolegů z ČSSD z celé republiky s poukazem na to, že například liberecký hejtman Martin Půta je obviněný a stejně kandidoval (do Sněmovny)," uvedl Zimola.

Kandidaturu na předsedu už oznámil také bývalý ministr vnitra a statutární místopředseda strany Milan Chovanec nebo bývalý předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud