Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do boje o kormidlo ČSSD vstupuje i Zimola. Policie ho prověřuje kvůli kauze okolo chaty na Lipně

Do boje o kormidlo ČSSD vstupuje i Zimola. Policie ho prověřuje kvůli kauze okolo chaty na Lipně

Jiří Zimola získal na krajské konferenci ČSSD v Jindřichově Hradci nominaci na předsedu strany. Ze 166 kandidátů jich pro něj hlasovalo 129. Zimola přitom dosud o své možné kandidatuře mlžil. Nedávno ale s dalšími kritiky vedení strany založil iniciativu Zachraňme ČSSD,  jejím cílem je i prosazení přímé volby předsedy. 

Zimolu má veřejnost spojeného například s takzvanou lánskou schůzkou, při které se část členů ČSSD snažila v roce 2013 na jednání s prezidentem Milošem Zemanem odstavit Bohuslava Sobotku. Ten o akci následně hovořil jako o (nepodařeném) lánském puči. Zimola se poté dál věnoval v roli hejtmana spíše krajské politice.

Loni na jaře jím ale otřásla kauza okolo financování jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Dům mu totiž nechal postavit Martin Bláha, který byl ředitelem krajské organizace Jihočeské nemocnice, za což pobíral roční odměny sedm milionů korun. To vedlo následně k pádu koalice na jihu Čech.

Zimola už dříve naznačil, že by do vedení strany mohl kandidovat i v případě, že policie kauzu Lipno do té doby nevyřeší. „Řekl jsem si sám sobě, že sociální demokracii nechci touto věcí nijak zatěžovat. Z druhé strany dostávám spoustu názorů od kolegů z ČSSD z celé republiky s poukazem na to, že například liberecký hejtman Martin Půta je obviněný a stejně kandidoval (do Sněmovny)," uvedl Zimola.

Kandidaturu na předsedu už oznámil také bývalý ministr vnitra a statutární místopředseda strany Milan Chovanec nebo bývalý předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1