Do vedení ANO se může dostat Vondráček i Macura, do vlády Vokřál, tvrdí Faltýnek | info.cz

Články odjinud

Do vedení ANO se může dostat Vondráček i Macura, do vlády Vokřál, tvrdí Faltýnek

Už zítra se uskuteční celostátní sněm hnutí ANO. Jeho zástupci si zvolí nové vedení a budou také jednat o podobě kandidátky pro květnové volby do Evropského parlamentu. Pozici prvního místopředsedy strany bude obhajovat Jaroslav Faltýnek. O jeho pozici by se měli ucházet také Petr Vokřál nebo Jaroslava Pokorná Jermanová. "Složím na sněmu účty ze své práce v hnutí a ve Sněmovně a je na delegátech sněmu, jak vyhodnotí moji práci a zda mi dají svůj hlas," říká v rozhovoru před sněmem Faltýnek.

Co je nejtěžší na Vaší funkci šéfa poslaneckého klubu a co se Vám ve funkci podařilo? 

V tomto volebním období je naprosto jiná situace než v minulém. Máme menšinovou vládu a proto musím hledat podporu při schvalování vládních zákonů u všech stran ve sněmovně. Základní podmínkou je, že náš klub je jednotný, toto funguje, a proto se nám daří prosazovat ve Sněmovně náš volební program. Zatím všechny vládní návrhy zákonů prošly a já si vážím jednoty našeho klubu, i když to není vždy jednoduché. Zatím se nám vždy podařilo i přes různé názory držet jednotný postoj a respektovat názor většiny klubu.

Myslíte si, že ANO je po účasti ve dvou vládách už dostatečně personálně vybaveno, aby dotáhlo všechny volby, které nás v následujících letech čekají, do úspěšného konce?

Myslím že ano. Od našeho vstupu do politiky jsme zatím vždy ve volbách uspěli a posílili naše pozice. Ať už jde o volby parlamentní, krajské či naposledy komunální. Jsou před námi evropské volby a my musíme přesvědčit naše voliče a příznivce, aby k těmto volbám přišli. Naše hnutí je jasně proevropské, ale chceme Evropskou unii jednodušší, méně byrokratickou a více svobody v národních zájmech, jsme pro větší liberalizaci Evropy. V Evropském parlamentu nás musí zastupovat lidié kteří se nebojí otevřít pusu a kteří mimo obhajoby Evropské unie umí také hájit důrazně naše národní zájmy.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Hodně se spekuluje o změnách ve vládě. Myslíte si, že by k nim mělo dojít?

To je otázka na pana premiéra, moje role je prosadit vládní návrhy ve Sněmovně.

Asi nejčastěji se skloňuje jméno ministra dopravy. Jak jeho výkon hodnotíte?

Za Danem Ťokem je spousta dobře vykonané práce, konečně rozjel výstavbu silniční sítě, za jeho působení se začaly konečně opravovat nádraží v našich městech. Bohužel neumí výsledky své práce dostatečně prodat v médiích. Jeden jeho nešťastný výrok ohledně situace na D1 vlastně vymazal jeho čtyřletou práci.

Mezi jmény, která padají, je i několik sociálních demokratů. Myslíte si, že by sociální demokraté měli někoho vyměnit?

To je věcí rovněž pana premiéra a pana Hamáčka jako předsedy koaliční strany. To není otázka na mě.

Mluví se především o ministru zahraničí Petříčkovi... Souhlasíte s jeho politikou?

Není na mně hodnotit jednotlivé ministry, to je kompetence ale i zodpovědnost pana premiéra.

Do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu jdete s kandidátkou, která nemá nějaký zvláštní tahák. Myslíte si, že to bude stačit?

Zatím jsme kampaň do Evropského parlamentu nezahájili, na kandidátce budou lidé, kteří se svojí prací osvědčili v europarlamentu, ale i nové tváře z našeho hnutí i lidé mimo něj. Budeme vést naši kampaň tak, abychom přesvědčili naše občany, že má smysl jít i k volbám do Evropy a zvolit naše zástupce, kteří budou schopni hájit naše zájmy.

Koho byste z nových tváří rád viděl ve vedení ANO?

Naše hnutí má za sebou skvělé výsledky, a to je zásluha stávajícího vedení. Hnutí je jednotné, funguje na místní, regionální i celostátní úrovni, takže nějaké významné změny neočekávám. Z nových nominovaných kolegů na funkce ve vedení hnutí věřím, že v tajné volbě uspějí primátor Ostravy Tomáš Macura a předseda sněmovny Radek Vondráček.

Máte ve straně poměrně výrazného bývalého brněnského primátora Vokřála. Není čas, aby vstoupil do vlády?

To je znovu otázka na pana premiéra, nicméně můj názor je, že ano.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud