Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dobrovolně neodejdu, nechám se odvolat, vzkazuje Babiš. Sobotka si jeho dopis zatím nepřečetl

Dobrovolně neodejdu, nechám se odvolat, vzkazuje Babiš. Sobotka si jeho dopis zatím nepřečetl

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro deník Právo řekl, že z vlýdy dobrovolně neodejde. Pro své odvolání prý nevidí žádný důvod. Předpokládá ale, že dopis, který poslal poslanecké sněmovně a ve kterém vysvětluje okolnosti nákupu korunových dluhopisů, premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) stačit nebude. 

Babiš v kuloárech zaznamenal informaci, že pokud by ho prezident Miloš Zeman na premiérův návrh odvolal, dostane také návrh na odvolání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), se kterým měl prezident spory. Ministr financí to uvedl pro server Týden.cz a dnešní vydání deníku Právo.

„Z médií jsem se dozvěděl, že prý mé odvolání má být ´odměnou´ panu prezidentovi za odvolání A. Babiše. Díky za skvělou předvolební kampaň," komentoval to Herman na twitteru.

V případě odvolání si Babiš nemyslí, že by se měla rozpadnout koalice. „Jsme úspěšná vláda, pan premiér se chlubí výsledky ministerstva financí, protože jsme snížili státní dluh, jsme jedni z nejlepších v Evropě, vybíráme daně. Možná má sociální demokracie zájem ovládnout ministerstvo financí, hlavně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl Babiš Právu. Kdo by ho mohl nahradit, zatím říct nechce. 

O současné vládní krizi bude Babiš už příští týden jednat s prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka odmítá, že by ČSSD usilovala o rozbití vlády. Babiš předtím prohlásil, že by kabinet měl dokončit mandát, protože je úspěšný. Oba představitelé kabinetu se nicméně vzájemně obvinili z toho, že pověst vlády kazí. Dopis Andreje Babiše zatím nečetl, prostudovat ho chce během víkendu. 

„Nepochybně se v příštím týdnu jak k tomuto dopisu, tak k celé situaci dále vyjádřím," uvedl premiér. Za nedostačující označila obsah dopisu pravicová opozice, žádá Babišovo odvolání. 

Opoziční ODS chce v případě, že Sobotka neoznámí své rozhodnutí pondělí, přijít s vlastním řešením. Podle předsedy Petra Fialy hádky a spory kolem nejasných Babišových podnikatelských aktivit a finančních transakcí paralyzují vládu. „Tuto agónii už není možné protahovat ani o den navíc. Očekáváme, že premiér a ministr financí přestanou obtěžovat svými spory veřejnost a hrát divadlo. Buď premiér oznámí nějaké své rozhodnutí do pondělí, anebo my v úterý přijdeme s návrhem dalšího postupu," uvedl šéf ODS.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744