Dohled nad hospodařením stran bude dražší. Nový úřad spolyká 40 milionů | info.cz

Články odjinud

Dohled nad hospodařením stran bude dražší. Nový úřad spolyká 40 milionů

Nově zřízený úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí bude mít ve svém rozpočtu na letošní rok 39,5 milionu korun. Rozhodla o tom vláda. Původně se počítalo s nižší částkou – nanejvýš 25 milionů korun.

„Při přípravě (...) bylo velmi komplikované odhadovat některé parametry budoucího rozpočtu Úřadu, například z důvodu, že nebylo zřejmé, ve které budově v Brně bude Úřad sídlit. Zdali vůbec, případně jak, budou kancelářské prostory vybaveny,“ vysvětlil rozdíl v částkách šéf instituce Vojtěch Weis.

Na začátku ledna, kdy už bylo známo, kde bude úřad sídlit a jak jsou tyto prostory vybaveny, musely se některé rozpočtové položky přehodnotit, například v případě výpočetní techniky. Pro další roky lze prý očekávat, že rozpočet už bude nižší.

Úřad by měl mít podle dosavadních informací deset zaměstnanců, kteří budou muset vzejít z výběrového řízení podle zákona o státní službě. Výběrové řízení by podle zprávy ministerstva vnitra pro vládu z konce listopadu mělo trvat dva až tři měsíce.

Úřad bude mít na starosti kromě kontrol financování stran také dohled nad financováním předvolebních kampaní. Bude moci za provinění udělovat sankce až do dvou milionů korun. Hlavní agenda v podobě posuzování výročních finančních zpráv připadne úřadu až v dubnu 2018, do kdy musí politické strany a hnutí předložit zprávy za předchozí rok. Za loňský rok je ještě podle přechodných ustanovení novely dodají tak jako v minulých letech sněmovnímu kontrolnímu výboru.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud