Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Doktor z Počátek se chlubí, že je xenofobní rasista. „Buzeranty“ a důchodce neošetřuju, vzkázal

Doktor z Počátek se chlubí, že je xenofobní rasista. „Buzeranty“ a důchodce neošetřuju, vzkázal

Shání nové pacienty, ale důchodce a homosexuály paušálně odmítá. Svérázný obvodní lékař z Počátek na Pelhřimovsku Miloš Beutl vyvěsil na svém facebooku diskriminační výzvu a srší vulgarismy na všechny strany. Starosta obce jeho postup odsoudil a Česká lékařská komora má ruce svázané. Na případ upozornily servery lidovky.cz a iDnes.cz.

Pokud se obvodnímu lékaři Miloši Beutlovi něco daří, je to bořit obraz korektních a důstojně vystupujících mužů v bílých pláštích. Na svém soukromém facebookovém profilu se představuje jako „xenofobní rasista“, který „nenávidí všechny levičáky a jim podobné debily“.

A na stejném místě Beutl vyvěsil následující oznámení: „Na chvíli uvolňuji nové registrace: prosím simulanty a buzeranty, aby se neregistrovali!!! – Pro nemocné se pokusím udělat, co je v mých silách.“ Následovalo ujištění, že nesvede zázraky, a proto že se k němu kdokoli starší 65 let nemá ani obtěžovat. „Po 65 roce věku toho pro Vás ani já, ani medicína moc neuděláme, zvláště pokud jste se do této doby o své zdraví moc nestaral/a.“

Server iDnes se lékaře stejně jako redakce Lidových novin pokoušel kontaktovat a na již smazaný příspěvek se ho chtěl přeptat, setkal se ale s ostrou vulgární reakcí. „Už včera jsem jednoho novináře poslal doslova a do písmene do pr... Takže doufám, že to, co se mnou mluvíte, se nahrává. A zopakuji totéž: já svoje názory můžu vyjadřovat kdy chci a kde chci. A pokud se to někomu nelíbí, tak asi si bude muset stěžovat na starou lampárnu. Takže vyjadřovat se vám k tomu nebudu. Prostě je to můj soukromý názor a můžou mně všichni políbit kapsu,“ cituje jeho reakci server.

Beutl na svém soukromém profilu vystupuje svérázně. Sdílí konspirační a proruské weby, vulgární vtipy a kritizuje tuzemskou politiku, pro obec je ale jako lékař nepostradatelný. Starosta Počátek Karel Štefl jeho chování, které je v některých ohledech v rozporu s kodexem České lékařské komory, odsoudil. Doporučil mu víc přemýšlet a vážit slova, sám ale dodává, že lékařů je málo. „Když někdo skončí, tak se velice těžko hledá náhrada,“ vysvětlil pro iDnes. Česká lékařská komora chování lékaře dosud neřešila, protože si na něj nikdo nestěžoval.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1