Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Doma prodával zbraně, v Praze kupuje luxusní byty. Kdo je tajemný obchodník se smrtí z Nigérie?

Doma prodával zbraně, v Praze kupuje luxusní byty. Kdo je tajemný obchodník se smrtí z Nigérie?

V Nigérii ho chtěli vyšetřovat kvůli předraženým nákupům zbraní proti islamistům z Boko Haram, v Česku nakupuje luxusní byty. V tuzemské metropoli investoval třiačtyřicetiletý byznysmen z Nigeru Hima Aboubakar 50 milionů do nemovitostí, napsal server Seznam Zprávy. A minimálně v jednom případě si prý z Prahy udělal místo pro jednání o dodávkách zbraní do Afriky.

Aboubakar v pražském bytovém komplexu Dock na Libeňském ostrově koupil luxusní byt o rozloze 247 metrů čtverečních a navíc s obrovskou terasou za víc než 36 milionů korun a dva menší byty za osm milionů a 7,5 milionu korun, uvedl server.

Podnikatel podle kupních smluv podepsaných v Praze trvale žije v nigerském hlavním městě Niamey. Je výkonným ředitelem společnosti Societe D'Equipments Internationaux (SEI), která obchoduje se zbraněmi. Hlavním klientem SEI je armáda Nigérie, která už víc než sedm let vede válku s islamistickými teroristy z Boko Haram. Země má s vyzbrojením své armády dlouhodobě problémy. 

Začátkem loňska se podle Seznamu ukázalo, že část peněz z Nigérie odešla na účty soukromých firem, aniž by za ně kdokoli dodal smluvené zbraně. Mezi obviněnými skončili bývalý ministr obrany nebo poradce nigerijského prezidenta pro bezpečnost, nigerijská prezidentská kancelář pak v tiskové zprávě z loňského 24. března uvedla, že výbor pro audit ustavený nigerijským prezidentem vydal doporučení, aby Aboubakara začala vyšetřovat nigerijská protikorupční jednotka.

Podnikatel k tomu řekl, že na tom nic zvláštního nevidí a nařčení z rozsáhlé korupce odmítá. Aboubakar, který sám sebe označuje za poradce v bezpečnostní oblasti, k tomu agentuře AFP řekl, že vyšetřování vítá, protože jeho firmě leží na srdci pouze osud Nigérie. „Bojujeme proti terorismu, proti Boko Haram,“ cituje jeho vyjádření Seznam.

Protikorupční prezidentská komise zjistila, že Nigérie vyčlenila mezi lety 2007 a 2015 na výdaje na obranu 2,1 miliardy dolarů (53,5 miliardy Kč). Z toho 930,5 milionu dolarů (23,7 miliardy Kč) vyplatilo nigerijské letectvo Aboubakarově firmě SEI. Dohromady s ní mezi lednem 2014 a únorem 2015 uzavřelo deset kontraktů.

Podle auditu byl jeden z nich, nákup dvou použitých helikoptér za téměř 137 milionů dolarů, značně předražený. Dodané stroje nebyly schopné letu, nová helikoptéra stejného typu přitom stojí 30 milionů dolarů. Aboubakarovo jméno se podle Seznamu objevuje také ve zprávě nigerijské protikorupční jednotky k případu uplácení někdejšího ředitele operací nigerijského letectva. V Praze se ho redakci zastihnout nepodařilo, uvedla ale, že tu minimálně jednou jednal o dodávkách zbraní do Afriky.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek