Články odjinud

Drtivé většině Čechů vadí zneužívání sociálních dávek. Chtějí, aby politici zasáhli

Drtivé většině Čechů vadí zneužívání sociálních dávek. Chtějí, aby politici zasáhli

Zneužívání sociálních dávek vnímá jako problém většina Čechů a vláda by podle ní měla v této otázce zasáhnout, vyplývá to z průzkumu, který si u společnosti IPSOS nechal vypracovat server Zdroj.cz. Přísnější kroky už politici zvažují, ve sněmovně v tuto chvíli leží dvě novely zákona o hmotné nouzi.

Oba návrhy poslanců počítají se zmírněním vyplácení příspěvku na živobytí v poukázkách. Vláda už v polovině března podpořila návrh poslanců z hnutí ANO, plně by se tak peněžitá pomoc místo poukázek mohla vrátit například lidem v pohybových zařízeních sociálních služeb.

Zákon o hmotné nouzi je ve sněmovně tématem už od loňska, kdy politici schválili, že lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, budou 35 až 65 procent dávky dostávat v poukázkách. Za ty si mohou kupovat potraviny, školní potřeby a oděvy, dětské a lékárenské zboží nebo základní drogerii. Na alkohol nebo cigarety je uplatnit nelze. Zneužívání dávek vnímá jako problém drtivá většina české společnosti, v průzkumu se proti němu vyslovilo přes 90 procent dotázaných.

„Názor české veřejnosti na zneužívání sociálních dávek je jednoznačný. Drtivé většině lidí to vadí. Chtějí, aby s tím vláda něco dělala, a výplatu části dávek v poukázkách na místo peněz vidí jako možné řešení," říká pro Zdroj.cz politolog Matěj Trávníček a dodává: „Témat, na kterých by existovala taková celospolečenská shoda, není příliš." Jeho slova dokládá i to, že proti zneužívání dávek se vyslovilo přes 90 procent dotázaných.

Jako jedno z možných řešení vidí vyplácení části příspěvku na živobytí v poukázkách 82,5 procenta dotázaných. Naopak nesouhlasí něco málo přes 13 procent lidí.

 

 

 

Články odjinud