Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Druhá vlna EET zabíjí vesnické obchody. Vrátí se pojízdné prodejny?

Druhá vlna EET už hlásí první oběti. Investice do elektronické pokladny a povinnost evidovat všechny tržby pro maloobchodníky a velkoobchodníky někteří podnikatelé neunesli a raději skončili. I ti nejmenší prodejci museli za pokladnu zaplatit zhruba 11 tisíc korun, což bylo především v menších obcích velký problém.

Například v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku skončily kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) dva obchody na náměstí – second hand a galanterie.  Ukončení podnikání v městečku s 3000 obyvateli zvažovala i Jiřina Sppaertsová, která má na náměstí obchod s dárkovým zbožím. Nakonec ale pokračuje dál. Pro drobnou podnikatelku je ovšem 11 tisíc dost peněz, částka jí teď bude chybět na nákup nového zboží.

Nespokojené reakce lidí zaplavily sociální sítě. Podle nejnovějších zpráv budou vesnice a městečka po zavedení EET ještě tišší. „Trafika – paní je dnes také již v důchodu. Možná, že ten obchůdek byl dnes již spíše náplní jejího života a příležitostí pro setkání s lidmi, ale k sakru, proč ne?“ píše na Facebooku Veronika Jurečková Mališová. Ta uvádí, že v její obci končí tři menší obchody.

Lidé si stěžují, že venkov zeje prázdnotou a EET tomu ještě nahrává. Navíc tato politika posílí velké obchody a supermarkety. Drobné prodejny na vesnici skomírají. Možná tak nakonec návrat oslaví pojízdné prodejny. „Je jasné, že největší dopad Babišovi politiky pocítí nejvíce už tak vylidněný venkov a maloměsto,“ smutně popisuje v Polici nad Metují stránka Smutná farmářka. Tam zavírá své obchůdky hned několik podnikatelů.

Někteří zase upozorňují na plýtvání papírem a neefektivnost. Miniúčtenka za sirky je pro některé zbytečné papírování.

Kvůli EET také přestává mnoho turistických informačních kiosků či muzeí prodávat suvenýry. Města a obce mají ze zákona sice výjimku, pokud ale nabízejí suvenýry v komisním prodeji, zastupují tak výrobce a musí pokladnu k EET mít. 

„Prakticky to znamená, že do středy musíme s kolegyní vyklidit polovinu našeho krámku. Ze všeho nejhorší je to, kdo jsou naši komitenti, pro které bude stažení z prodeje pravděpodobně likvidační: jsou to drobní výrobci, nakladatelé, chráněné dílny a podobně, mimo jiné třeba soběslavská Rolnička, Arleto a další...," psala Ludmila Mikulová na svém Facebooku.

K symbolické stávce vyzývá Strana svobodných občanů. Dnes v poledne by měli na tři minuty zavřít někteří prodejci, kteří se k protestu přidají.  Události se účastní podle Facebooku přes 250 lidí.

Přestože pro některé podnikatele je povinnost EET likvidační, někteří zákon vítají. Podle zastánců totiž přinese v podnikání větší rovnost. „My jsme hned od počátku byli pro elektronickou evidenci tržeb, protože srovná podmínky podnikání na trhu,“ říká o zavedení EET Irena Vlčková z Asociace svazu obchodu a cestovního ruchu. „V každém případě chceme, aby pokračovala třetí a čtvrtá vlna. Měla by se týkat všech bez výjimek,“ podotýká.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744