Důchodci si polepší o pětistovku měsíčně, věří ministr financí. Chybí k tomu jen podpis prezidenta | info.cz

Články odjinud

Důchodci si polepší o pětistovku měsíčně, věří ministr financí. Chybí k tomu jen podpis prezidenta

Penzistům se pravděpodobně budou valorizovat důchody více než dosud, už k tomu chybí jen souhlas prezidenta Zemana. Pokud budou pro příští rok platit nová pravidla, penze by měly vzrůst v průměru o 509 korun měsíčně. Celkové náklady navíc by činily 17,6 miliardy korun, řekl při sněmovních interpelacích ministr financí Ivan Pilný (ANO).

„Prostředky na valorizaci důchodů jsou v celkových výdajích pro rok 2018 zapracovány,“ uvedl Pilný. Na důchody se předpokládá podle něho částka 438,1 miliardy korun. Pokud by nová pravidla neplatila, starobní penze by se podle Pilného zvyšovaly v průměru o 444 korun za měsíc.

Důchody by se měly podle novely zvyšovat o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Tato míra inflace by se využila pro výpočet v případě, pokud by byla pro penzisty výhodnější než současný obecný růst cen.

Pilný na dotazy Antonína Sedi (ČSSD) také uvedl, že příliš nevěří v přijetí nějaké důchodové reformy, zejména s ohledem na potřebu politické shody. Za nehoráznou zkratku označil Pilný v souvislosti se svými nedávnými výroky reakce na ně ve smyslu, že zatímco ČSSD chce důchodovou reformu, ANO posílá důchodce sekat trávu.

„Já myslím, že bychom pro ně měli udělat daleko víc než jenom uvažovat o důchodové reformě,“ uvedl Pilný. Zmínil se o internetu zadarmo nebo o zvyšování vzdělávání, aby senioři, pokud by sami dobrovolně chtěli, mohli vykonávat zaměstnání, třeba i z domova.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud