Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důchody? O rodiče by se měly postarat děti, tvrdí ministr financí Pilný

Důchody? O rodiče by se měly postarat děti, tvrdí ministr financí Pilný

Sedmdesátník nemůže řídit autobus, ale ministerstvo řídit může? Tak pranýřovali někteří lidé názor nového šéfa financí Ivana Pilného (72, ANO), že důchodci, kteří již nejsou schopni vykonávat svoji profesi, by třeba mohli pro obec sekat trávu. Babišův nástupce totiž jedním dechem řekl, že se blíží doba, kdy penzijní systém „dojede“. Dle jeho názoru by se děti měly postarat o své rodiče, tak jak tomu je třeba v Koreji.Jaký byl první týden ve funkci šéfa státní kasy?

„Byla to pecka, protože jsem moc nevěděl, kam jdu. Samozřejmě jde o výměnu šéfa, někteří lidé ještě nevědí, jak se ke mně chovat, s čím za mnou můžou přijít, takže chodí častěji, než by bylo potřeba. Ale to se ustálí. Za ten týden jsem se dostal do obrazu, včetně hrobů, které tady jsou…“

Hrobů?

„To nejsou mé hroby. Ale je tady ta elektrárna v Turecku, máme tu OKD, teď to je Diag Human. To jsou kauzy táhnoucí se z minulosti, zdědil jsem je a musím se s tím vyrovnat.“

A jak se mají občané vyrovnat s vaším nedávným výrokem: „Penzijní systém samozřejmě dojede, dřív nebo později... moje děti nebudou dostávat důchod, z čeho by to proboha bylo? Musejí se o sebe postarat a šetřit si na stáří.“?

„Podívejte se, s těmi důchody je to tak, že lidem, kteří se spoléhají jen na ten důchod, se žije opravdu špatně. I těm, kde ta penze překračuje průměr. Já kdybych si spočítal, kdy se mi vrátí, kolik jsem do toho systému dal, tak bych se musel dožít 93 let. A populace stárne, což má dva důsledky. Ten první, že lidi dokáže medicína déle udržet při životě. A to něco stojí, platí to stát, je to příspěvek za státní pojištěnce. Tam ty náklady rostou extrémně tak jako tak. Druhý je ten, že klesá populace v produktivním věku. Dneska už chybí 120 tisíc lidí na pracovním trhu.“

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1