Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Duka podal demisi, v arcibiskupském paláci zřejmě zůstane do konce roku. Kdo ho nahradí?

Duka podal demisi, v arcibiskupském paláci zřejmě zůstane do konce roku. Kdo ho nahradí?

Kardinál Dominik Duka dnes papeži poslal demisi na funkci pražského arcibiskupa. Vyhověl tak ustanovení kanonického práva, podle kterého musí na vedení arcidiecéze po 75. narozeninách rezignovat. Ty Duka oslavil právě dnes. Podle různých spekulací ale kardinál neodejde hned a zatím zřejmě ani není definitivně rozhodnuto, kdo ho v budoucnu nahradí.

Teď je rozhodnutí na papeži, respektive jeho rádcích, kteří mají o dění v české provincii lepší přehled. František buď demisi přijme, nebo Dominika Duku požádá, aby ve funkci ještě setrval. V případě předchozího arcibiskupa Miloslava Vlka tak učinil a ten z funkce nakonec odešel až v téměř 78 letech. Až do 92 roků – tedy přes 23 let – sloužil na pražském arcibiskupství František Tomášek, tehdy ale šlo o výjimku danou nepříznivou politickou konstelací.

Zdroje z Vatikánu soudí, že Svatý stolec zatím neoslovil případného Dukova nástupce, neboť o tom by se prý v církevních kruzích informace už objevily.

Znalci prostředí proto spekulují, že Duka zůstane ve funkci jistě do konce tohoto roku. A to i proto, že z hlediska kanonického práva dosáhl důchodového věku i nuncius, tedy papežský vyslanec v Praze Giuseppe Leanza, kterému dnes Duka demisi poslal. Právě příslušný nuncius obvykle osloví hodnostáře a osobnosti z církevních kruhů stejně jako významné laiky s otázkou, kdo by podle nich měl být novým šéfem diecéze. Jenže Leanza v české metropoli končí a nový nuncius zřejmě přijde koncem léta, či na podzim a je otázka, jak rychle se ve zdejším prostředí zorientuje.

Kdo bude Dukovým nástupcem? Holub je prý mladý

Nuncius tradičně pošle do Říma tři jména, z nichž si hlava církve může vybrat, ale nemusí. Stejně tak je jen na papeži, zda dá na radu spolupracovníků, jejichž názorem není vázán. Stejně tak neexistují lhůty, ve kterých by musel rozhodnout. Zpravidla ale platí, že pražský arcibiskup je jako šéf nejvlivnější diecéze v zemi jmenován také kardinálem. To mu kromě jiného dává právo volit papeže, musí ale být mladší 80 roků.

Jinými slovy: pokud by Duka zůstal v čele pražské arcidiecéze počínaje dneškem déle než pět let a překročil tak tuto věkovou hranici, česká církevní provincie by neměla při případné volbě dalšího papeže ani jeden hlas. Pokud by ovšem papež – proti dosavadním zvyklostem – nenašel kardinála jinde než na pražském arcibiskupství, což samozřejmě, byť spíše teoreticky, udělat může.

Co se Dukova nástupce týče, oslovení se shodli na tom, že často zmiňovaný plzeňský biskup Tomáš Holub je sice jedním z nejviditelnějších a zřejmě i nejvhodnějších adeptů, pravděpodobně však brzy nepovýší. Padesátiletý Holub je na církevní poměry mladý a málokdo si umí představit, že by v čele pražského arcibiskupství sloužil celé čtvrt století. Podle všeho tedy uspěje některý ze starších biskupů ve věku nejméně 60 let.

Politický vězeň, prý příliš servilní k prezidentům

Dominik Duka je liberálním proudem v církvi vnímán jako stoupenec tradičního, konzervativního myšlení, který se navíc snaží co nejlépe vycházet s představiteli státu. Včetně prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana: ten první v dnes již legendární bonmotu postavil římskou církev na roveň spolku zahrádkářů, přičemž oběma uskupením přisoudil stejná práva i výsady.

Stávající prezident pak dal tuto sobotu přednost vystoupení na komunistickém sjezdu před účastí na obřadu, kterým církev ve Svatovítské katedrále vítala kardinála Josefa Berana. Toho nacisté zavřeli do koncentračního tábora a komunisté internovali, aby ho nakonec vyhnali do zahraničí. Beran byl jediným Čechem, který byl spolu s papeži a podle tradice i svatým Petrem pochovám v římské bazilice. Zeman je zase jediným porevolučním prezidentem, který se vydal na marxistický sjezd.

„Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo,“ prohlásil tentokrát na Zemanovu adresu jinak velmi opatrný, podle svých kritiků k moci a prezidentovi až servilní Dominik Duka. Jinak též politický vězeň bývalého režimu.

Jak mocné jsou přímluvy politiků? Příliš ne

Nicméně, Miloš Zeman poslal do Vatikánu ještě před kardinálovým projevem přímluvu za prodloužení jeho pobytu v paláci, který s Hradem sousedí. Na kardinálovu stranu se postavila i další sdružení, často se Zemanem ideově spřízněná. Proti Dukovi se naopak v dopise do Říma vyslovili ti katolíci, kteří mu vyčítají příklon k nacionalismu a krajní pravici.

Obecně ale Vatikán opakuje, že politické názory – pokud dramaticky nepřekračují běžné mantinely – nejsou nejdůležitějším faktorem, na který papež hledí. Je totiž navýsost důležité, co v dopise oznamujícím demisi napsal, nebo naznačil sám Duka.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1