Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dukův střet se Zemanem. Prezident tlačí KSČM do vlády, kardinál mluví o rozhodné hodině národa

Dukův střet se Zemanem. Prezident tlačí KSČM do vlády, kardinál mluví o rozhodné hodině národa

Ačkoli si jindy notují, dnes se nepřímo dostali do zásadního sporu. Řeč je o prezidentu Miloši Zemanovi a kardinálovi Dominiku Dukovi. Zatímco první jmenovaný vystoupil dopoledne s projevem na sjezdu komunistů, druhý ve stejnou dobu před jejich návratem k moci varoval. Rozpor obou autorit veřejného života nemůže být větší. 

Zemanova cesta na komunistický sjezd je první od listopadu 1989 a budí rozruch. Prezident pohrobkům totalitní KSČ promlouval v Nymburku do duše, vyčinil jí za normalizační minulosti a naznačoval, kudy a pod jakým vedením se má strana dál ubírat.

KSČM je přitom na historické metě – aktuální politická situace jí poprvé po revoluci otevírá cestu k účasti na vládě, byť zřejmě půjde jen o toleranci Babišova kabinetu, nikoli o přímou koaliční spolupráci. I tolerance teď ale může znamenat moc – premiér Babiš ví, že komunisty potřebuje k získání důvěry ve sněmovně a počítá s nimi i v rámci své záložní nepsané hlasovací koalice, kde figuruje ještě Okamurova SPD.

Zeman před komunisty zmínil oběti totality a vyzval je k sebereflexi. Ponechme teď stranou, že místo kárání soudruhů mohl sám vzdát hold skutečně oběti totality, kardinálu Josefu Beranovi, se kterým se lidé v Praze loučili poté, co se jeho ostatky po desetiletích vrátily do Česka. 

Nestalo se, Zeman preferoval sjezd rudé partaje. Pokání je předstupněm pro očistu, pro normální život, uvedl před komunisty. Přeje si prý, aby mohl říct s čistým svědomím, že jsou demokratickou stranou. I proto využil situaci a KSČM nabádal, aby nepromarnila příležitost mít vliv na vládu. Komunisté by si proto podle něj neměli při jednání s ANO klást přehnané požadavky.

Přímo před sálem, kde se sjezd komunistů koná, proti Zemanovi protestovaly podle odhadů pořadatelů asi dvě stovky lidí. Skandovali mimo jiné „Že vám není stydno!“ a někteří mávali českými nebo unijními vlajkami a drželi transparenty s hesly jako „Putinův poskok“ nebo „Chraňte Česko před ruským švábem“.

360p
Nymburk: protesty proti Zemanovi během sjezdu KSČM

Duka proti Zemanovi

Paradoxem je, že zatímco Zeman nabádal komunisty, aby si nenechali ujít historickou příležitost, promlouval ve svatovítské katedrále nad ostatky Josefa Berana perzekuovaného komunisty kardinál Dominik Duka. Duku se Zemanem pojí přátelství a navzájem se při různých příležitostech podporují – dokonce natolik, že Duka byl ochotný snášet kvůli tomu ostrou kritiku z církevních řad. Dnes ovšem zaujali principiálně opačné pozice. Duka naléhavě varoval před návratem komunistů k moci.

Chvíle, kdy se komunisté přes volební porážku dožadují stále většího podílu na moci, patří podle Duky k rozhodným hodinám českého národa. „O to větší zodpovědnost je na hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo,“ apeloval na dálku na Miloše Zemana a volal po tom, aby KSČM veřejně odmítl. Za svá slova sklidil bouřlivý potlesk.

Duka připomněl, že sv. Vojtěch i kardinál Beran řešili stejné otázky bytí či nebytí národa, jako se řeší dnes. „Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany,“ neodpustil si poznámku.

720p 360p
Komunisté vymírají tempem 7 lidí denně. Kolik jich bude za 20 let?

Politolog: KSČM dosahuje cíle

Směřování KSČM k účasti na vládě si v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ všímá i politolog Daniel Kunštát. Jak uvedl, „komunistická strana usiluje o vlastní legitimizaci. Je to jeden z hlavních cílů, který má. A jaký větší symbol legitimizace komunistického hnutí si můžeme představit, než podíl na vládnutí? To bylo jejich cílem vždycky. A tím, že jsou nyní zahrnuti do vládní hry, tohoto cíle definitivně dosahují.“

Další osud vládního vyjednávání bude záviset na tom, zda se podaří Babišovi dojednat napodruhé koalici s ČSSD. Ta by se ve sněmovně musela spolehnout právě na hlasy komunistů. V záloze pak zůstává druhá varianta, kde ČSSD chybí a podporu spolu s komunisty dodá Okamurova SPD, což by ovšem Babišovi přineslo negativní body na mnoha frontách.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1