Dvojí kvalitu potravin v EU zcela vymýtíme, věří Jourová. Chce ji trestat jako nekalou obchodní praktiku | info.cz

Články odjinud

Dvojí kvalitu potravin v EU zcela vymýtíme, věří Jourová. Chce ji trestat jako nekalou obchodní praktiku

Eurokomisařka Věra Jourová chce, aby EU zařadila různou kvalitu potravin v podobných obalech na seznam nekalých obchodních praktik. Navrhne to EU v dubnu, kdy představí i metodiku kontrol v unii, podle které by se měly dozorové orgány řídit. Metodiku vytváří 15 členských států, uvedla Jourová na tiskové konferenci.

"V dubnu bude komise schvalovat nový seznam nelegálních praktik," uvedla Jourová. Na seznamu by se měla objevit právě odlišná kvalita potravin.

Jourová chce dále navrhnout, aby se spotřebitelé mohli spojit proti výrobcům v případě zjištění odlišné kvality potravin v různých státech a podávat hromadné žaloby. "Myslíme zcela vážně, že vymýtíme dvojí kvalitu potravin ze společného evropského trhu," dodala.

Po vytvoření metodiky by měly začít intenzivnější kontroly ze strany členských států. České ministerstvo zemědělství na ně má letos vyhrazen milion korun, dodal ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO).

Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman uvedl, že největší přínos k vymýcení různé kvality má již příklady. Například řetězce Globus a Kaufland se podle něj zavázaly, že v jejich obchodech různá kvalita v jiných zemích nebude.

Pod pojmem dvojí kvalita potravin se rozumí například používání náhražek masa ve východních státech unie u výrobků, které na západě mají v sobě maso. Podobně je tomu u menších podílů ovoce například v jogurtech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud