Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dvojici Čechů zadržených v Turecku hrozí až 15 let. Tamní prokurátor dokončil obžalobu

Dvojici Čechů zadržených v Turecku hrozí až 15 let. Tamní prokurátor dokončil obžalobu

Turecký prokurátor dokončil obžalobu na Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase zadržené tamními úřady loni v listopadu. Dvojici viní z členství v teroristické organizaci, za což podle tureckých zákonů hrozí 7,5 roku až 15 let vězení. Napsal to turecký deník Milliyet. 

Hlavními důkazy žalobce Mehmeta Patlaka jsou podle listu fotografie a zvukové nahrávky z mobilních telefonů české dvojice. Turci ji zadrželi, když se 13. listopadu na přechodu Habur pokoušela překročit hranici s Irákem. Podle obžaloby byli Češi členy kurdské milice YPG, kterou turecké úřady považují za teroristickou organizaci.

Dokládají to údajně fotografie, na kterých Češi s jejími bojovníky pózují se zbraněmi. Když je Turci zadrželi, našli u nich prý také součást pušky pro odstřelovače. Při komunikaci s Kurdy navíc oba Češi podle obžaloby používali na sociálních sítích krycí jména – Farkas vystupoval jako Serxwebun Botan a Farkasová jako Zelane Botan. Zároveň se údajně podíleli na otevření zastoupení YPG v Praze.

Zadržení Češi nicméně podle tureckého deníku vyšetřovatelům řekli, že jsou pouze aktivisté, kteří se do oblasti snažili dostat humanitární pomoc. V žádném případě se prý nechtěli zapojit do ozbrojeného konfliktu. YPG podle nich v Evropě není pokládána za teroristickou organizaci, ale za bojovníky proti Islámskému státu.

Turecké úřady nedávno Všelichovou s Farkasem přesunuly do jiné věznice. Už tak nejsou v provincii Sirnak na jihu Turecka, ale o něco severněji ve městě Van na východě země. Za přesunem jsou podle advokáta zadržovaných kapacitní důvody.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové jde o zařízení s přísným dozorem, které obvykle slouží pro věznění členů ozbrojených skupin, členů organizovaného zločinu či drogových gangů. Šéf resortu Lubomír Zaorálek v polovině prosince jednal v Ankaře o jejich propuštění.

„Mám dobrý dojem. Už v této chvíli se dějí vstřícné kroky. Rodina bude moci navštívit vězněné a z turecké strany vidím určitou ochotu a vstřícnost dělat kroky, které nejsou v rozporu s právním řádem a těm občanům usnadňují situaci,“ řekl tehdy novinářům.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek