Egyptolog Bárta drtivě uspěl, jeho kandidaturu do vedení UK podpořil skoro celý Akademický senát | info.cz

Články odjinud

Egyptolog Bárta drtivě uspěl, jeho kandidaturu do vedení UK podpořil skoro celý Akademický senát

Akademicky senát Univerzity Karlovy výrazně podpořil kandidaturu nového prorektora pro vnější vztahy, egyptologa Miroslava Bártu. Podle informací INFO.CZ bylo pro 40 senátorů, proti tři, dva se zdrželi. Jde tak o vítězství rektora Tomáše Zimy, který si Bártu jako nového člena svého kolegia vybral, a jeho pohledu na univerzitu. Bárta nahradí historika Martina Kováře, který tuto pozici opustil na konci loňského roku v souvislosti s plagiátorskou aférou.

„Profesora Bártu znám mnoho let a v řadě věcí si tak rozumíme. Je to světově uznávaný vědec a jeho erudice v oblasti mediálního světa je známá,“ uvedl pro INFO.CZ Tomáš Zima v rozhovoru, který vyšel včera.

Rektor může prorektora jmenovat i bez souhlasu Akademického senátu, ideální pro jakoukoliv nominaci je ale samozřejmě kladné stanovisko senátorů. I když se proti Bártovi objevily některé hlasy, připomínající jeho přátelství s Martinem Kovářem a to, že se za něj postavil během zmíněné aféry, jeho podpora na univerzitní půdě je evidentně téměř stoprocentní.

Bárta by se přitom neměl vzdát ani své hlavní profese, bude se dál věnovat rovněž egyptologii. „Diskutovali jsme také jeho časové možnosti, protože část roku tráví v Egyptě. Díky přípravě (...) výstavy ale bude teď patrně více v Praze, sladili jsme tak jeho výzkumné plány s nutnou administrativní prorektorskou činností na rektorátu. V dnešním světě navíc lze vyřídit mnoho věcí na dálku. Pan profesor vše myslím zvládne. Pokud pojede na vykopávky do Egypta, sice tu pár týdnů nebude, ale bude dostupný. Nevidím v tom problém,“ dodal rektor Zima v již citovaném rozhovoru.

Bárta nechtěl o svých záměrech před dnešním hlasováním příliš mluvit. „Byl jsem nominován. Je to procesní věc trvající týdny a je v rukou vedení a senátu Univerzity Karlovy. Že jsem zvažován, mě samozřejmě těší. Univerzita Karlova patří mezi nejprestižnější vědecké instituce, co tato země má,“ uvedl pro INFO.CZ ve chvíli, kdy jsme jako první psali o jeho nominaci.

Předvídali jsme velký krach a současné problémy. Přeji si, abychom se pletli, říká Miroslav Bárta autor: INFO.cz

Jak jsme již rovněž informovali, Bárta je ředitelem Českého egyptologického ústavu, stejně jako dříve Kovář tak působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V Egyptě vede práce na vykopávkách a má za sebou nejen mnoho publikací, ale i archeologických objevů.

Letos padesátiletý Bárta, který stojí rovněž v čele think tanku Komplexní společnosti, se stal profesorem před 10 lety. Mimo Českou republiku přednášel i na řadě zahraničních univerzit, například v USA, Egyptě, Súdánu či v Austrálii a na Novém Zélandu.

Věnuje se rovněž tématu kolapsu civilizací, pozornost vzbudily například knihy Kolaps a regenerace, Lidé a dějiny, Na rozhraní, Povaha změny či Jak dál?, které editorsky připravil právě se zmíněným profesorem Martinem Kovářem. Na některých z nich se podílel rovněž podplukovník Otakar Foltýn z Generálního štábu Armády ČR, s nímž Bárta rovněž spolupracuje. Více o profesorovi lze zjistit přímo na jeho webových stránkách.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud