Elektronické jízdenky nebo aplikace na parkování. Česká města soupeří o titul chytré radnice | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elektronické jízdenky nebo aplikace na parkování. Česká města soupeří o titul chytré radnice

Elektronické jízdenky nebo aplikace na parkování. Česká města soupeří o titul chytré radnice

Fenomén chytrých měst neboli Smart Cities, který ve světě prosadili města jako Vídeň, Barcelona nebo Stockholm, začíná pozvolna prorůstat i do českého prostředí. Právě tento trend by měla podpořit nová soutěž Úřadu vlády České republiky „Chytrá radnice“, jejíž cílem je umožnit jednotlivým městům a obcím sdílet své cenné zkušenosti. 

Stále více měst začíná využívat moderní technologie k efektivnějšímu fungování, které ocení nejen jejich obyvatelé, ale také samotná správa těchto měst. Jejich obyvatelé pak mohou využívat například rychlé elektronické platby v hromadné dopravě, aplikaci, která jim automaticky vyhledá nejideálnější místo k parkování nebo zjednoduší komunikaci s úřady. 

Samotné obce a města pak díky těmto projektům mohou optimalizovat energetické hospodářství například v oblasti veřejného osvětlení, svoz komunálního odpadu nebo ochranu životního prostředí.

Soutěž Chytrá radnice, kterou spolu s Úřadem vlády vyhlásila Česká spořitelna a společnost OIT Services, a do které se obce a městské části mohou přihlásit až do 30. června, mí za cíl zvýšit povědomí o celém konceptu Smart Cities a představit úspěšné projekty, které už pomáhají v praxi.

Projekty, které se do soutěže zapojí, do konce srpna posoudí odborná porota, která se bude zabývat například udržitelností, odvahou a inovativností projektů, udělí také několik tematických ocenění, které se budou týkat například životního prostření, energetiky nebo veřejné dopravy. Do hlasování se bude moci zapojit i široká veřejnost, a to prostřednictvím webových stránek soutěže

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.