Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Elektronické jízdenky nebo aplikace na parkování. Česká města soupeří o titul chytré radnice

Elektronické jízdenky nebo aplikace na parkování. Česká města soupeří o titul chytré radnice

Fenomén chytrých měst neboli Smart Cities, který ve světě prosadili města jako Vídeň, Barcelona nebo Stockholm, začíná pozvolna prorůstat i do českého prostředí. Právě tento trend by měla podpořit nová soutěž Úřadu vlády České republiky „Chytrá radnice“, jejíž cílem je umožnit jednotlivým městům a obcím sdílet své cenné zkušenosti. 

Stále více měst začíná využívat moderní technologie k efektivnějšímu fungování, které ocení nejen jejich obyvatelé, ale také samotná správa těchto měst. Jejich obyvatelé pak mohou využívat například rychlé elektronické platby v hromadné dopravě, aplikaci, která jim automaticky vyhledá nejideálnější místo k parkování nebo zjednoduší komunikaci s úřady. 

Samotné obce a města pak díky těmto projektům mohou optimalizovat energetické hospodářství například v oblasti veřejného osvětlení, svoz komunálního odpadu nebo ochranu životního prostředí.

Soutěž Chytrá radnice, kterou spolu s Úřadem vlády vyhlásila Česká spořitelna a společnost OIT Services, a do které se obce a městské části mohou přihlásit až do 30. června, mí za cíl zvýšit povědomí o celém konceptu Smart Cities a představit úspěšné projekty, které už pomáhají v praxi.

Projekty, které se do soutěže zapojí, do konce srpna posoudí odborná porota, která se bude zabývat například udržitelností, odvahou a inovativností projektů, udělí také několik tematických ocenění, které se budou týkat například životního prostření, energetiky nebo veřejné dopravy. Do hlasování se bude moci zapojit i široká veřejnost, a to prostřednictvím webových stránek soutěže