Elektronický čip v eObčance si rovnou aktivuje třetina občanů | info.cz

Články odjinud

Elektronický čip v eObčance si rovnou aktivuje třetina občanů

Elektronický čip v občanském průkazu, díky kterému se mohou lidé přihlásit do různých online systémů státní správy, si rovnou aktivuje více než třetina majitelů nového dokladu. Od začátku července úřady vydaly téměř 12  tisíc nových eObčanek, elektronický čip si v nich aktivovaly čtyři tisíce lidí. Portál občana, jehož prostřednictvím je možné se do téměř čtyř desítek služeb státu přihlásit, spustilo ministerstvo 8. července.


Ministerstvo vnitra od července umožnilo občanům České republiky jednodušší komunikaci s úřady. Portál občana na gov.cz nabízí 37 elektronických služeb, ke kterým se občan může přihlásit díky eObčance. Ta zaručuje zejména bezpečné prokázání jeho totožnosti online, a to na nejvyšší možné úrovni. Občan tak může bez chození na úřad získat například výpis z rejstříku trestů nebo eRecept, informovat se o neschopence, nebo zjistit informace o svém důchodu. Další služby budou přibývat.

„Občané mají o přístup k elektronickým službám zájem," řekl náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal. „Od spuštění Portálu občana na adrese gov.cz jsme jen za týden zaznamenali 50 000 návštěv, což předčilo naše očekávání. Vzhledem k období prázdnin to považujeme za obzvlášť dobrý výsledek. Nejčastěji občané na portál přicházejí dopoledne mezi 9:00 a 10:00 ráno nebo potom po 19:00 večer,“ dodal Strouhal.

Na webu gov.cz se kromě přihlášení do Portálu občana může návštěvník dozvědět veškeré informace související s pořízením eObčanky či využíváním elektronických služeb.

„Zatím jsme skutečně na začátku, celý systém dále vyvíjíme a vylepšujeme,“ doplnil ředitel odboru eGovermentu Roman Vrba. „Podle našich údajů bylo vydáno už dvanáct tisíc eObčanek, z čehož si více než třetina dospělých rovnou aktivovala elektronický čip. Věřím, že až si občané vyzkouší, jak jim online komunikace s úřady šetří čas a zjednodušuje život, bude lidí využívajících elektronické služby přes Portál občana přibývat.“

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud