Eurokomisař: Musíme ctít presumpci neviny. Je jedno, že Babiš je v politice | info.cz

Články odjinud

Eurokomisař: Musíme ctít presumpci neviny. Je jedno, že Babiš je v politice

Kauzou Čapího hnízda, v níž figuruje jméno českého premiéra Andreje Babiše, se dnes odpoledne zabývali europoslanci z kontrolního výboru Evropského parlamentu (CONT). Na jejich dotazy odpovídal komisař zodpovědný za rozpočet EU Günther Oettinger. Žádné překvapení se ale nekonalo. Oettinger neposkytl podrobnosti z vyšetřování případu evropským protikorupčním úřadem OLAF kvůli ochraně důvěrných informací a zdůraznil respekt k presumpci neviny.

„Není tu žádný odsouzený jednotlivec, nebyla ani vznesena žaloba. Je také jedno, jestli je v politice, nebo není,“ řekl před europoslanci v kontrolním výboru Evropského parlamentu (CONT) komisař, který má na starosti unijní rozpočet, Günther Oettinger. Mluvil o českém premiérovi Andreji Babišovi a kauze Čapí hnízdo, v níž policie už před volbami obvinila několik lidí včetně Babiše kvůli podezření z dotačního podvodu.

Oettingera se na Čapí hnízdo a závěry z vyšetřování unijního protikorupčního úřadu OLAF ptali europoslanci v rámci běžné interpelace komisařů, která se tentokrát konala v souvislosti s uzavřením rozpočtu EU za rok 2016. „V jejich rámci se lze ptát prakticky na cokoliv,“ vysvětlila redakci místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová. Že dotazy na kauzu padnou, bylo jasné už předem. Oettingerovi na stole přistálo více než pět desítek písemných dotazů souvisejících s dnešní debatou. Čapího hnízda se týkaly hned dva.

Oettinger během odpovídání uvedl, že Komise neustoupí tlaku a nedovolí poslancům nahlédnout do zpráv z vyšetřování OLAFu. Jedná se o dokument tajné povahy a do rukou se může podle unijních pravidel dostat jen omezenému počtu lidí. „Jsme pevně odhodlaní neustupovat,“ řekl Oettinger. O zveřejnění vyšetřovací zprávy se ve výboru pokusil jiný český europoslanec Tomáš Zdechovský. „Týká se to kredibility EU a toho, aby se do budoucna nepodporovaly podobné projekty,“ řekl minulý týden redakci.

Komisař Oettinger dále prohlásil, že kauza Čapího hnízda se do Evropského parlamentu ještě minimálně jednou vrátí. Jak už INFO.CZ dříve informovalo, předsedkyně výboru CONT a dlouhodobá Babišova kritička Ingeborg Grässleová z vlastní iniciativy pozvala na jednání výboru další zástupce Evropské komise. Oettinger potvrdil, že zástupci z generálního ředitelství pro regionální rozvoj do výboru v brzké době přijdou. Přesný termín ale neupřesnil.

Podle Dlabajové dotaz na Čapí hnízdo zazněl na výboru CONT poprvé už v roce 2016 a od té doby se pravidelně opakuje. Stejně tak i reakce Komise na něj. „Evropská komise v podstatě zná jediné možné řešení. Vyjmout Čapí hnízdo z financování EU při uzávěrce programu, případně požadovat navrácení již vyplacené dotace EU zpět do unijního rozpočtu. Jinými slovy, je na České republice, zda a jak bude uplatňovat škodu, jež jí případně vznikla,“ říká Dlabajová.

Česká Poslanecká sněmovna minulý týden schválila vydání premiéra Babiše a místopředsedy jeho hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie oba muže podezírá z dotačního podvodu. Babiše navíc viní i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili a říkají, že jde o politickou kauzu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud