Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Eurokomisař: Musíme ctít presumpci neviny. Je jedno, že Babiš je v politice

Kauzou Čapího hnízda, v níž figuruje jméno českého premiéra Andreje Babiše, se dnes odpoledne zabývali europoslanci z kontrolního výboru Evropského parlamentu (CONT). Na jejich dotazy odpovídal komisař zodpovědný za rozpočet EU Günther Oettinger. Žádné překvapení se ale nekonalo. Oettinger neposkytl podrobnosti z vyšetřování případu evropským protikorupčním úřadem OLAF kvůli ochraně důvěrných informací a zdůraznil respekt k presumpci neviny.

„Není tu žádný odsouzený jednotlivec, nebyla ani vznesena žaloba. Je také jedno, jestli je v politice, nebo není,“ řekl před europoslanci v kontrolním výboru Evropského parlamentu (CONT) komisař, který má na starosti unijní rozpočet, Günther Oettinger. Mluvil o českém premiérovi Andreji Babišovi a kauze Čapí hnízdo, v níž policie už před volbami obvinila několik lidí včetně Babiše kvůli podezření z dotačního podvodu.

Oettingera se na Čapí hnízdo a závěry z vyšetřování unijního protikorupčního úřadu OLAF ptali europoslanci v rámci běžné interpelace komisařů, která se tentokrát konala v souvislosti s uzavřením rozpočtu EU za rok 2016. „V jejich rámci se lze ptát prakticky na cokoliv,“ vysvětlila redakci místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová. Že dotazy na kauzu padnou, bylo jasné už předem. Oettingerovi na stole přistálo více než pět desítek písemných dotazů souvisejících s dnešní debatou. Čapího hnízda se týkaly hned dva.

Oettinger během odpovídání uvedl, že Komise neustoupí tlaku a nedovolí poslancům nahlédnout do zpráv z vyšetřování OLAFu. Jedná se o dokument tajné povahy a do rukou se může podle unijních pravidel dostat jen omezenému počtu lidí. „Jsme pevně odhodlaní neustupovat,“ řekl Oettinger. O zveřejnění vyšetřovací zprávy se ve výboru pokusil jiný český europoslanec Tomáš Zdechovský. „Týká se to kredibility EU a toho, aby se do budoucna nepodporovaly podobné projekty,“ řekl minulý týden redakci.

Komisař Oettinger dále prohlásil, že kauza Čapího hnízda se do Evropského parlamentu ještě minimálně jednou vrátí. Jak už INFO.CZ dříve informovalo, předsedkyně výboru CONT a dlouhodobá Babišova kritička Ingeborg Grässleová z vlastní iniciativy pozvala na jednání výboru další zástupce Evropské komise. Oettinger potvrdil, že zástupci z generálního ředitelství pro regionální rozvoj do výboru v brzké době přijdou. Přesný termín ale neupřesnil.

Podle Dlabajové dotaz na Čapí hnízdo zazněl na výboru CONT poprvé už v roce 2016 a od té doby se pravidelně opakuje. Stejně tak i reakce Komise na něj. „Evropská komise v podstatě zná jediné možné řešení. Vyjmout Čapí hnízdo z financování EU při uzávěrce programu, případně požadovat navrácení již vyplacené dotace EU zpět do unijního rozpočtu. Jinými slovy, je na České republice, zda a jak bude uplatňovat škodu, jež jí případně vznikla,“ říká Dlabajová.

Česká Poslanecká sněmovna minulý týden schválila vydání premiéra Babiše a místopředsedy jeho hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie oba muže podezírá z dotačního podvodu. Babiše navíc viní i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili a říkají, že jde o politickou kauzu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744