Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Europarlament omezil používání rtuti. Připlatí si Češi za plomby?

Europarlament omezil používání rtuti. Připlatí si Češi za plomby?

Evropský parlament schválil nové předpisy omezující používání rtuti, která postihuje životní prostředí i lidské zdraví. Prakticky se dopad projeví od léta příštího roku v zubních ordinacích: schválené nařízení totiž od 1. července 2018 zakáže používání takzvaného míchaného amalgámu, který přímo v ordinaci mimo jiné z rtuti připravují zdravotníci, a to v případě dětí do 16 let, těhotných a kojících žen. U těchto pacientů budou moci zubaři od poloviny příštího roku smět používat pouze takzvaný kapslový amalgám, tedy amalgám předem připravený.

Od ledna 2019 se zákaz míchaného amalgámu rozšíří na všechny pacienty. Kapslový amalgám ale zdravotní pojišťovny v Česku dosud nehradí.

 

Nová právní úprava vyvolala v poslední době námitky představitelů České stomatologické komory. Obávají se, že pokud pojišťovny nezačnou hradit kapslový amalgám, zhorší se dostupnost péče pro některé skupiny obyvatel. „Cílem právní normy je také postupně ukončit používání rtuti v zubním amalgánu do roku 2030,“ uvedl EP v komuniké o dopadech úterního hlasování.

Kompromisní návrh poslanci schválili poměrem 663 ku osmi hlasům, 28 zákonodárců se zdrželo. EU by do roku 2030 chtěla opustit používání rtuti v zubním lékařství úplně. Bude proto zkoumat, zda se dá bez amalgámových plomb obejít.

 

Zákaz rtuti

„Rtuť je vysoce toxická a je jednou z deseti nejškodlivějších přirozeně se vyskytujících látek na naší planetě. Nenarozené děti, novorozenci a děti jsou nejzranitelnější skupinou, protože jejich vyvíjející se mozek a nervový systém reagují na rtuť velice citlivě,“ uvedl parlamentní zpravodaj Stefan Eck. „Ačkoli jsem doufal v ambicióznější text, po přijetí návrhu můžeme očekávat alespoň menší používání rtuti,“ dodal.

Předpis nahradí nařízení o zákazu vývozu rtuti z roku 2008, omezí také dovoz rtuti, zakáže její použití v řemeslné a drobné těžbě zlata a postupně ukončí její využití ve výrobě, uvedl EP. Cílem je také omezit maximálně povolenou lhůtu pro dočasné skladování odpadní rtuti na pět let, s možností prodloužení o tři roky. Evropská komise bude mít tři roky na vytvoření seznamu kontaminovaných lokalit, na základě údajů od členských států.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1