Exekutoři varují, že novela zákona prodlouží a zdraží exekuce. Riziko představuje „sněhulák“ | info.cz

Články odjinud

Exekutoři varují, že novela zákona prodlouží a zdraží exekuce. Riziko představuje „sněhulák“

Poslanecká sněmovna začne projednávat novelu exekučního řádu. Samotní exekutoři úpravu vítají, ale zároveň varují, že vymáhání peněz zdraží a prodlouží. Vadím jim zejména princip „sněhuláka“, který navždy přiková dlužníka k jednomu exekutorovi bez možnosti změny.

Proti „sněhulákovi“ vystupuje nejenom Exekutorská komora, ale i neziskové organizace jako Člověk v tísni. „. Celý systém přidělování nových exekucí by ale vedl k vytvoření jen několika velkých exekutorských úřadů, protože služebně starší exekutoři s vysokým počtem v minulosti zahájených exekucí by získávali i nejvyšší počet nově zahájených exekucí,“ uvádí exekutoři v tiskové zprávě.

Dalším problematickým bodem jsou náklady spojené se srážkou ze mzdy, které nyní hradí zaměstnavatel. Ten už nyní má právo si tyto náklady uplatnit v probíhajícím exekučním řízení.  Nově by ale měly jít na vrub dlužníka. V průběhu exekuce by tato situace zcela zjevně vedla k výrazným komplikacím a celý proces by se prodloužil a zdražil. 

„Nárok zaměstnavatele, jako plátce mzdy, by měl absolutně nejvýhodnější pozici. Dostal by se před ostatní věřitele, kteří museli žalovat své pohledávky u soudu. Méně by se vymohlo například na výživném, na náhradách škod a na pohledávkách státu na daních,“ dodávají exekutoři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud