Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně: Ministerstvo zahraničí se stalo obětí kybernetického útoku. Citlivá data údajně neunikla

Ministerstvo zahraničí se v uplynulých dnech stalo obětí kybernetického útoku. INFO.CZ to potvrdil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) a napadení připustila i mluvčí ministerstva. O útoku na vládní instituci mluvil bez bližších podrobností v pondělním rozhovoru s INFO.CZ ministr obrany Martin Stropnický. Podle něj bylo zasažené celé vedení úřadu, zejména pak jeho emaily. Citlivé informace údajně neunikly, ale není zřejmé, odkud útok přišel. 

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové dochází ke kybernetickým útokům na ministerstvo v posledních týdnech poměrně často. „V tomto případě, kdy jsou ty kybernetické útoky v těch posledních týdnech uskutečňovány, jsme se spojili s tím národní centrem kybernetické bezpečnosti, co se odštěpilo z NBÚ. A ti specialisté tu situaci řeší a analyzují. Více informací k tomu samozřejmě nechceme sdělit, protože nechceme, aby se ti případní útočníci dozvěděli, jaké chystáme úpravy, tak aby ta bezpečnost byla dál zaručená,“ uvedla.

Podle ní nebyl útokem zasažen systém vnitřní komunikace, nedošlo tak k úniku utajených skutečností. „To znamená, že materiály, které chodí v tajném režimu, na ty se neútočilo a zároveň s tím nebyl zasažen ten vnitřní systém, v rámci kterého komunikujeme se zastupitelskými úřady,“ doplnila. Na ministerstvu nyní vznikla pracovní skupina, kde jsou především experti z Národního centra kybernetické bezpečnosti, a snaží se nalézt řešení, které by podobným útokům bránilo.

Mluvčí NBÚ Radek Holý upřesnil, že se jedná o bezpečnostní problém, na nějž experti přišli, když zkoumali kybernetické systémy ministerstva. „Přirovnal bych to k tomu, jako když dlouho nikdo nechodí k zubaři a pak jde na preventivní kontrolu, tak se dá očekávat, že mu ten zubař najde nějaké problémy, které se musí vyléčit. Tak to je něco podobného. Konkrétně o co jde, to vám říkat nechci, protože nám to nepřísluší. Potřebujeme, aby s námi všechny instituce a naši partneři spolupracovali a strašně neradi bychom jim komplikovali život,“ dodal.

O kybernetické bezpečnosti dnes budou znovu jednat politici. Ministerstvo obrany navrhuje rozšíření pravomocí Vojenského zpravodajství, které by nově mělo možnost monitorovat provoz na internetu. Proti tomuto kroku se staví internetové firmy, které považují úpravu za riziko pro ochranu soukromí uživatelů. Ministerstvo ovšem tvrdí, že nejde o sledování jednotlivých uživatelů, ale jen o monitorování nesrovnalostí v datových tocích. 

Operátoři na druhou stranu tvrdí, že budou muset tajit mimořádné události ve svých sítích, ale zároveň se nevyhnou sankcím ze strany zákazníků nebo regulátora za nedodržení kvality služeb. Za nedomyšlené považují firmy rovněž to, že novela míří pouze na provozovatele sítí a naopak z obrany vylučuje významné poskytovatele obsahu, například Google nebo Seznam.cz, kteří mají výrazný vliv na chod internetu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744