Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: Poslanec, který chce zásadně ztížit pobyt cizinců v Česku. Skončí jeho návrh u soudu?

EXKLUZIVNĚ: Poslanec, který chce zásadně ztížit pobyt cizinců v Česku. Skončí jeho návrh u soudu?

Poslancům leží na stole novela cizineckého zákona, která výrazně zpřísní pobyt cizinců v Česku. Ještě tvrději k nim chce přistupovat poslanec Václav Klučka (ČSSD), který sepsal ve spolupráci s ministerstvem vnitra rozsáhlý pozměňovací návrh. Právníci varují, že by bez řádného projednání přinesl do cizineckého práva největší změny za poslední roky. A velká část bodů by mohla narazit u soudů. „V těchto chvílích si nechávám doplnit právní analýzy k bodům, na které jsem upozorňován, že jsou v rozporu s českým a evropským právem,“ říká pro INFO.CZ Klučka. Proč přišel s pozměňovacím návrhem? A nevyhýbá se návrh legislativnímu kolečku?

Proč jste podal pozměňovací návrh k novele zákona o pobytu cizinců?

Pozměňovací návrh k novele zákona o pobytu cizinců jsem podal po zralé úvaze a podrobné diskuzi s odbornými pracovníky ministerstva vnitra. Jde o návrh, jak jsem řekl v úvodním slově ve druhém čtení, který zpřísňuje podmínky řízení s cizinci a vychází z reálných praktických poznatků, které se ukázaly jako rizika dosavadního řízení.

Jedná se o poměrně rozsáhlý materiál o 22 stránkách, který není možné řádně projednat. Proč jste raději nezvolil formu poslaneckého návrhu zákona?

Nevidím jediný důvod, proč bych měl volit formu poslaneckého návrhu, když sněmovním tiskem je návrh vládní. Využil jsem svého práva z jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který mi umožňuje podat pozměňovací návrh v druhém čtení projednávání příslušného zákona s odůvodněním, které je u každé části pozměňovacího návrhu samostatně uvedené.

Na plénu jste uvedl, že jste na pozměňovacím návrhu velmi detailně spolupracoval s ministerstvem vnitra. Jedná se přitom o novelu z pera tohoto resortu. Proč do ní chtělo ministerstvo zasahovat pozměňovacím návrhem?

Ano, máte pravdu, jde o novelu z pera ministerstva vnitra. Podoba pozměňovacího návrhu se rodila po předložení této novely jako sněmovního tisku, z důvodu obav o možný další vývoj rizik souvisejících se schvalováním žádostí o pobyt. Velikost těchto rizik a především aplikační praxe ukazuje mnohdy velmi těžce řešitelné problémy. Jsem přesvědčen, že zpracovaný pozměňovací návrh v této chvíli a v této době dokáže příslušná rizika řízení řešit.

Jaká je Vaše reakce na argument, že se jedná o způsob, jak se vyhnout legislativnímu kolečku?

Pozměňovacích návrhů v jednání Sněmovny k jednotlivým parlamentním tiskům padá několik desítek až stovek. Nikdo nepodléhá připomínkovému řízení, pouze a jenom je garančním výborem schvalováno stanovisko k tomuto návrhu, které je přednášeno na Sněmovně při třetím čtení. Jednací řád jsem neporušil.

Podle právníků je část Vašich návrhů napadnutelná u českých i evropských soudů. Toho se neobáváte?

V těchto chvílích si nechávám doplnit právní analýzy k bodům, na které jsem upozorňován, že jsou v rozporu s českým a evropským právem. Předpokládám, že do jednání garančního výboru budu mít tato stanoviska k dispozici a budu moci svůj názor k případným otázkám říci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744