EXKLUZIVNĚ: Poslanec, který chce zásadně ztížit pobyt cizinců v Česku. Skončí jeho návrh u soudu? | info.cz

Články odjinud

EXKLUZIVNĚ: Poslanec, který chce zásadně ztížit pobyt cizinců v Česku. Skončí jeho návrh u soudu?

Poslancům leží na stole novela cizineckého zákona, která výrazně zpřísní pobyt cizinců v Česku. Ještě tvrději k nim chce přistupovat poslanec Václav Klučka (ČSSD), který sepsal ve spolupráci s ministerstvem vnitra rozsáhlý pozměňovací návrh. Právníci varují, že by bez řádného projednání přinesl do cizineckého práva největší změny za poslední roky. A velká část bodů by mohla narazit u soudů. „V těchto chvílích si nechávám doplnit právní analýzy k bodům, na které jsem upozorňován, že jsou v rozporu s českým a evropským právem,“ říká pro INFO.CZ Klučka. Proč přišel s pozměňovacím návrhem? A nevyhýbá se návrh legislativnímu kolečku?

Proč jste podal pozměňovací návrh k novele zákona o pobytu cizinců?

Pozměňovací návrh k novele zákona o pobytu cizinců jsem podal po zralé úvaze a podrobné diskuzi s odbornými pracovníky ministerstva vnitra. Jde o návrh, jak jsem řekl v úvodním slově ve druhém čtení, který zpřísňuje podmínky řízení s cizinci a vychází z reálných praktických poznatků, které se ukázaly jako rizika dosavadního řízení.

Jedná se o poměrně rozsáhlý materiál o 22 stránkách, který není možné řádně projednat. Proč jste raději nezvolil formu poslaneckého návrhu zákona?

Nevidím jediný důvod, proč bych měl volit formu poslaneckého návrhu, když sněmovním tiskem je návrh vládní. Využil jsem svého práva z jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který mi umožňuje podat pozměňovací návrh v druhém čtení projednávání příslušného zákona s odůvodněním, které je u každé části pozměňovacího návrhu samostatně uvedené.

Na plénu jste uvedl, že jste na pozměňovacím návrhu velmi detailně spolupracoval s ministerstvem vnitra. Jedná se přitom o novelu z pera tohoto resortu. Proč do ní chtělo ministerstvo zasahovat pozměňovacím návrhem?

Ano, máte pravdu, jde o novelu z pera ministerstva vnitra. Podoba pozměňovacího návrhu se rodila po předložení této novely jako sněmovního tisku, z důvodu obav o možný další vývoj rizik souvisejících se schvalováním žádostí o pobyt. Velikost těchto rizik a především aplikační praxe ukazuje mnohdy velmi těžce řešitelné problémy. Jsem přesvědčen, že zpracovaný pozměňovací návrh v této chvíli a v této době dokáže příslušná rizika řízení řešit.

Jaká je Vaše reakce na argument, že se jedná o způsob, jak se vyhnout legislativnímu kolečku?

Pozměňovacích návrhů v jednání Sněmovny k jednotlivým parlamentním tiskům padá několik desítek až stovek. Nikdo nepodléhá připomínkovému řízení, pouze a jenom je garančním výborem schvalováno stanovisko k tomuto návrhu, které je přednášeno na Sněmovně při třetím čtení. Jednací řád jsem neporušil.

Podle právníků je část Vašich návrhů napadnutelná u českých i evropských soudů. Toho se neobáváte?

V těchto chvílích si nechávám doplnit právní analýzy k bodům, na které jsem upozorňován, že jsou v rozporu s českým a evropským právem. Předpokládám, že do jednání garančního výboru budu mít tato stanoviska k dispozici a budu moci svůj názor k případným otázkám říci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud