Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: V kryptě, kde se po zabití Heydricha ukrývali parašutisté, se po 75 letech našly stopy krve

720p480p360p240p

Češi se nevzdávají – i po 75 letech vzbuzuje výkřik českých parašutistů z krypty kostela mrazení v zádech. Cílem operace Anthropoid bylo odstranit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, kata českého národa a architekta holocaustu. Parašutisty i desítky jejich podporovatelů v českém odboji to ale stálo život. Přestože se zdá, že téměř století od útoku na Heydricha se už nemůže zjistit nic nového, blíží se zřejmě objev, který pomůže odhalit, jak vypadaly poslední chvíle hrdinů v kryptě kostela svatého Karla Boromejského. Osudy parašutistů, jejich spolupracovníků i zrádců vám v následujících týdnech na INFO.CZ přiblížíme v seriálu Anthropoid u příležitosti 75. výročí operace.

Posledním útočištěm parašutistů se stal pravoslavný svatostánek na rohu ulic Resslova a Na Zderaze poblíž pražského Karlova náměstí. Kostel svatého Karla Boromejského, nyní svatých Cyrila a Metoděje, poskytl sedmi statečným úkryt, ve kterém se několik hodin bránili obrovské přesile gestapa a jednotek Waffen SS, kteří se je snažili dostat ven živé.

Tři hrdinové na kůru, čtyři v kryptě

„Střídali se v hlídce na kůru, kde byli vždycky tři, a čtyři odpočívali dole v kryptě. Ovzduší tam muselo být nepředstavitelně nepříjemné a dusné. Je tam chlad a tma, měli tam jen několik svíček a petrolejku. Nedovedu si představit, že bych to tam vydržel byť jen půl dne,“ přibližuje pro INFO.CZ historik Jiří Padevět.

Jedni z prvních vybraných pro absolvování sabotážního kursu ve Skotsku byli Václav Málek a Jan Kubiš (ANTHROPOID)Jedni z prvních vybraných pro absolvování sabotážního kursu ve Skotsku byli Václav Málek a Jan Kubiš (ANTHROPOID)autor: Archív, VHÚ

Po urputném boji s Janem Kubišem (výsadek Anthropoid), Josefem Bublíkem (výsadek Bioscop) a Adolfem Opálkou (výsadek Out Distance) na kůru kostela, se nacisté zaměřili na kryptu, ve které zůstávali Josef Gabčík (Anthropoid), Josef Valčík (Silver A), Jan Hrubý (Bioscop) a Jaroslav Švarc (Tin). Navzdory obvyklým filmovým zpracováním neměli Češi v kryptě samopaly, ale podle dokumentů gestapa 11 jiných střelných zbraní, omezený počet nábojů a možná pár zápalných lahví. Nacisté se je za pomoci pražských hasičů pokoušeli také z prostoru vyplavit.

11 pistolí proti výzbroji Waffen SS

„Parašutisté měli jen pistole. Kromě toho také dvě bomby, stejné, jako byla ta Kubišem použitá při atentátu. Němci měli samopaly a mohli v podstatě za nepřetržité střelby vytvořit pro útočící muže Waffen SS úplnou palebnou hradbu. Zato parašutisté stříleli po jednom výstřelu z pistole,“ popisuje pro INFO.CZ historik Vojtěch Šustek.

Čeští hasiči pumpují vodu do kryptyČeští hasiči pumpují vodu do kryptyautor: VHÚ

Do krypty se Němci snažili dostat i menším otvorem pod kostelním kamenem, který ke vstupu používali sami Češi. Při boji ho ale důkladně střežili a při pokusech o vniknutí reagovali střelbou. Na výzvy, aby se vzdali, odpovídali parašutisté důrazným ne a také slavným zvoláním „Češi se nevzdávají“, což dokládají i zprávy gestapa. Když už boj trval dlouho a tlak na nacisty sílil, rozhodli se rozbít jiný kamenný vstup do hrobky a vniknout dovnitř po schodech, kterými se původně nosily rakve.

Češi se nevzdávají

Gabčík, Valčík, Hrubý i Švarc bojovali s nesmírnou převahou gestapa a Waffen SS až do konce. Poslední náboje si ale nechali pro sebe. Nechtěli padnout nacistům do rukou živí a riskovat, že při bestiálním mučení prozradí jména těch, kteří jim pomáhali. Než vojáci vnikli do krypty, ozvaly se čtyři výstřely, kterými čtyři hrdinové ukončili svůj život.

V dokumentaci dalších událostí musí historici spoléhat na několik málo dochovaných svědectví a na oficiální zprávy gestapa. Ty ovšem skutečnost mnohdy překrucovaly, a proto je kolem samotného dobývání kostela a krypty mnoho nejasností.

Frank nad těly parašutistů rozdával chlebíčky a šampaňské

Jisté ale je, že Němci nepostupovali tak, jak by měli. Nečekali na fotografa, který měl zdokumentovat důkazy, polohu těl i celý vnitřek krypty. „Gestapo provedlo jen částečnou fotografickou dokumentaci. Nenafotilo například přesnou polohu těl mrtvých parašutistů v kryptě a v kostele.  Jejich první posmrtné fotografie udělali až na kobercích před kostelem, na rohu Resslovy a Václavské ulice. Vysvětluji si to tak, že když esesmani vítězoslavně vtrhli do krypty, tak chtěli nejprve uspokojit v Resslově ulici stojícího K. H. Franka a další nacistické funkcionáře. Ti byli velmi nervózní, nikdo z nich tak dlouhý boj o kostel a kryptu nečekal,“ uvádí pro INFO.CZ historik Marek Melša.

K. H. FrankK. H. Frankautor: Slávka Červená

S koncem boje se v některých dokonce probudila chuť se na bezvládných tělech mstít. „K. H. Frank byl při pozorování boje velmi hlučný a neustále tlačil na to, aby již akce byla ukončena a kostel dobyt. Posléze odkryl další část svého barbarského charakteru, když podle některých svědectví do mrtvých parašutistů kopal a plival na ně. Na "oslavu" byly také doslova nad těly rozdávány chlebíčky a rozléváno šampaňské,“ doplňuje Melša.

Převratný objev krve v kryptě

Dodnes se proto neví, jak vypadaly poslední chvíle „hrdinů z Resslovky“. Fotograf zdokumentoval kryptu až po odstranění těl a nevyfotil všechno. Například se vůbec nezaměřil na zeď s průzorem a dírou, o které se tvrdí, že ji měli parašutisté s poslední nadějí hloubit do stěny, aby se prokopali do kanalizace.

Díky novému objevu v kryptě bude ale možná nyní jasněji. V jedné z tumb, které sloužily k ukládání rakví, se našla krev. „Víme o místě, kde jeden z parašutistů zemřel. V jedné tumbě jsou dodnes vidět krevní skvrny. Bylo 100% potvrzeno, že ta krev je mužská a nyní probíhá sběr dat DNA příbuzných parašutistů a snad tento rok už budeme vědět, kdo přesně tam zemřel. Prvního už můžeme vyloučit. Nebyl to Josef Valčík,“ vysvětluje Melša.

Josef Valčík.Josef Valčík.autor: archiv Blesku, INT

V následujících týdnech Vás prostřednictvím videí, rekonstrukcí i komentářů historiků provedeme na INFO.CZ celou operací Anthropoid od výcviku parašutistů ve Skotsku, přes jejich seskok do Československa, pomoc domácího odboje, zradu Karla Čurdy a boje o kryptu až k nejasnému místu posledního odpočinku hrdinů II. světové války. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744