Exkluzivně: žádosti policie o vydání Babiše a Faltýnka většina poslanců vyhoví | info.cz

Články odjinud

Exkluzivně: žádosti policie o vydání Babiše a Faltýnka většina poslanců vyhoví

O vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude sněmovna rozhodovat na své zářijové schůzi. Ještě předtím se kauzou Čapí hnízdo, kvůli které chystá policie trestní stíhání obou vrcholných politiků hnutí ANO, bude nejméně dvakrát zabývat mandátový a imunitní výbor. Právě jeho stanovisko bývá v podobných případech pro plénum dolní komory směrodatné. Zároveň platí, že většina ve sněmovně v obdobných případech v minulosti hlasovala pro vydání zákonodárců. Podle zjištění redakce INFO.CZ tomu nejspíš ani v případě předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO nebude jinak. Babiš se už mezitím nechal slyšet, že se v žádném případě dobrovolně svého poslaneckého mandátu nevzdá. Trvá stále na tom, že je postup policistů politicky motivovaný a tvrdí, že o tom také přesvědčí voliče.

Pokud se tak stane a Babiš, což se jeví v tuto chvíli jako pravděpodobné, vyhraje volby, česká veřejnost se vůbec poprvé může dočkat zcela unikátní situace: poslanci budou v relativně krátkém časovém rozmezí po sobě hlasovat nejen o důvěře nové vládě, kterou bude nejspíš sestavovat vítěz voleb, tedy pravděpodobně předseda hnutí ANO, ale znovu také o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. S volbami a případným novým mandátem by totiž oba nově získali také imunitu.

To vše je ale zatím předčasné, volby jsou přeci jen ještě několik týdnů daleko a veřejnost ani politici zatím netuší, s čím v kauze údajného dotačního podvodu policie vlastně přijde. Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude o kauze Čapího hnízda poprvé jednat až příští týden v pátek, Babiše a Faltýnka si navíc členové výboru pozvou až na své druhé jednání o kauze. O jejich vydání se navíc nemusí hlasovat hned na úvod zářijové schůze.

Podle České televize policie Andreje Babiše podezírá z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie, Faltýnka jen z prvního z těchto skutků.

Předseda sněmovní frakce sociálních demokratů Roman Sklenák v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje, že se s žádostí policie o vydání Babiše a Faltýnka seznámí teprve příští týden v pondělí nebo v úterý. Podle Sklenáka, který je také členem zmíněného výboru, zpravidla sociální demokraté nemají v těchto případech závazné hlasování. „Každý bude hlasovat v souladu se svým svědomím. S ohledem na podobná hlasování v minulosti očekávám, že poslance sněmovna i za přispění hlasů zákonodárců ČSSD policii vydá,“ uzavřel Sklenák.

Bohumil Pečinka o Čapím hnízdě autor: Info.cz

Komunisté si pak podle předsedy jejich poslaneckého klubu Pavla Kováčika nechtějí a nebudou hrát na vyšetřující policisty ani soudce, také on nicméně očekává, že budou hlasovat tak jako téměř vždycky v minulosti. „Nemyslím, že se zachováme nějak dramaticky odlišně a budeme tedy hlasovat pro vydání obou poslanců,“ řekl Kováčik v rozhovoru pro INFO.CZ.

Také předseda sněmovní frakce lidovců Jiří Mihola zdůraznil, že zatím disponuje pouze informacemi z médií. Podle něj přitom není možné dělat závěry a vynášet stanoviska bez relevantních podkladů. „Nejsem členem mandátového a imunitního výboru. Předpokládám, že žádost policie o vydání bude podložena tak, aby poslanci v rámci tohoto výboru mohli zodpovědně zaujmout stanovisko a navrhnout ho pro hlasování Sněmovny. Ta v případech, které jsem zažil, respektovala doporučení výboru,“ vysvětluje Mihola s tím, že předjímat ale dopředu v žádném případě nelze. Situace by se podle něj mohla také zásadně změnit v případě, že by byly známy výsledky vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům, který se o Čapí hnízdo už řadu měsíců zajímá.

Na dotaz, jak budou tedy zástupci KDU-ČSL na plénu sněmovny o vydání obou poslanců hnutí ANO hlasovat, Mihola odvětil, že bude záležet na relevanci materiálů a doporučení mandátového a imunitního výboru. „Z médií vím, že se zmínění poslanci hnutí ANO vydání nebudou bránit. V minulosti náš klub doporučení výboru akceptoval,“ uzavřel s tím, že předpokládá jednotné, avšak nikoli závazné hlasování svého klubu. „Samozřejmě předtím vše důkladně, věcně a seriózně probereme,“ uzavřel předseda klubu KDU-ČSL.

Také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůrazňuje, že v trestněprávní rovině může rozhodnout pouze nezávislý soud. „Tady ctím presumpci neviny a nikoho nevyzývám ke složení mandátu. Mimo jakoukoliv pochybnost jsou však skutečnosti, že v kauze Čapího hnízda Andrej Babiš lhal veřejnosti i Poslanecké sněmovně a přivlastnil si peníze, které byly určeny pro malé podnikatele. To se nesmí, i když to ČSSD a KDU-ČSL tolerovaly a Andreje Babiše podržely,“ připomněl Kalousek v rozhovoru pro INFO.CZ.

Pokud jde o hlasování klubu TOP 09, nepochybuje, že každý jeho člen dá průchod spravedlnosti a podpoří žádost o vydání. „Nemyslím si, že bude potřeba vyžadovat jednotné hlasování klubu. Bude to spontánní,“ uzavřel Kalousek.

V neposlední řadě server INFO.CZ oslovil také předsedu sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjuru. Ani on nepochybuje, že budou občanští demokraté postupovat standardně, tak jako v jiných případech žádosti policistů o vydání poslance k trestnímu stíhání. „Vyslechneme si zprávu a doporučení mandátového a imunitního výboru a pak se každý člen klubu rozhodne individuálně. Nikdy nemáme v otázce vydání poslance závazné hlasování.“

Přestože lze očekávat, že zástupci hnutí ANO budou podobně jako v minulosti bojovat za svého předsedu jako jeden muž, z výše napsaného lze dovodit, že jim to nebude nic platné a sněmovna Babiše s Faltýnkem policii vydá: poslanecké kluby ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS disponují v součtu pohodlnou většinou 139 hlasů ve dvou set členné dolní komoře.

Kauza Čapího hnízda souvisí s možnými dotačními machinacemi. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Postup policie považuje za účelově načasovaný pokus o jeho politickou likvidaci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud