Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Experti k inauguračnímu projevu: Byl netypický, agresivní a nejspíš nejhorší po listopadu 89

Experti k inauguračnímu projevu: Byl netypický, agresivní a nejspíš nejhorší po listopadu 89

Podle politologa Lubomíra Kopečka byl čtvrteční inaugurační projev Miloše Zemana netypický vysokou mírou agresivity a útočnosti. „Navíc to byl projev ne vždy zrovna konzistentní, což je u Zemana dost netypické,“ uvedl Kopeček v rozhovoru pro INFO.CZ. Jeho kolega Pavel Šaradín pak soudí, že šlo o vůbec nejhorší polistopadový inaugurační projev. „Prezident měl uctít důstojnost okamžiku a tomu přizpůsobit jeho obsah. Učinil však pravý opak a působilo to na mne, jako by šlo o projev předvolební,“ vysvětlil Šaradín.

Podobně jako Kopeček pak také Šaradín upozorňuje, že se v Zemanově projevu objevila celá řada polopravd. Za naprosto nevhodný pak označil útok na veřejnoprávní televizi, zvláště poté, co se stalo na Slovensku. „A ještě jedna věc. Pokud by byl prezident důsledný a kritizoval-li dělnickou stranu, tak by musel stejným způsobem kritizovat také Okamurovu SPD. Namísto toho se pustil do gymnaziální výuky, rozdílů mezi fašismem a nacismem,“ uvedl Šaradín.

Nutno připomenout, že Tomio Okamura je naopak vedle Andreje Babiše, komunistů a velké části sociálních demokratů, jedním z klíčových spojenců a podporovatelů Miloše Zemana. Kopeček si pak všímá, že si Zeman hleděl své tradiční agendy. Hovořil třeba na téma referendum, povinná volební účast nebo ekonomická diplomacie. „Některé věci, které zmiňoval, hlásá už dvacet pět let – příklad ESOP, tedy vlastnictví podniků zaměstnanci – totéž prosazoval začátkem 90. let při privatizaci státního majetku. Je nicméně otázka, jaký to v tom projevu mělo vlastně smysl,“ uvedl Kopeček pro INFO.CZ.

Zdůraznil přitom, že prezident v inauguračním projevu zjevně přitvrdil vůči některým svým tradičním terčům. „Například vůči části médií, kde to vzal včetně konkrétních médií. To bylo už před pěti lety, teď ale v mnohem konkretizovanější a obsáhlejší podobě,“ pozastavil se Kopeček nad momentem, kdy se Zeman pustil také do kritiky veřejnoprávních médií, což způsobilo u některých politiků v sále takové pozdvižení, že na protest odešli. Jak první tak učinila Miroslava Němcová z ODS, následovali ji pak zástupci TOP 09 nebo lidovců.

Kopeček také připomíná, že Zeman zneužil inaugurační projev k tomu, aby učinil nepřítele státu ze Zdeňka Bakaly, a to kvůli privatizační kauze OKD. „Je to dost zvláštní, protože to vyznělo spíš jako agenda do voleb než pro inaugurační projev,“ myslí si politolog. Pozastavil se také nad tím, že se prezident relativně časo přeříkával a ne vždy byl srozumitelný v tom, co chce říct. „Myšlenka mírových sborů v Česku působí hodně zvláštně, je trochu záhadné, co si pod tím Zeman přesně představuje,“ uzavřel Kopeček rozhovor pro INFO.CZ.   

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744