Experti k inauguračnímu projevu: Byl netypický, agresivní a nejspíš nejhorší po listopadu 89 | info.cz

Články odjinud

Experti k inauguračnímu projevu: Byl netypický, agresivní a nejspíš nejhorší po listopadu 89

Podle politologa Lubomíra Kopečka byl čtvrteční inaugurační projev Miloše Zemana netypický vysokou mírou agresivity a útočnosti. „Navíc to byl projev ne vždy zrovna konzistentní, což je u Zemana dost netypické,“ uvedl Kopeček v rozhovoru pro INFO.CZ. Jeho kolega Pavel Šaradín pak soudí, že šlo o vůbec nejhorší polistopadový inaugurační projev. „Prezident měl uctít důstojnost okamžiku a tomu přizpůsobit jeho obsah. Učinil však pravý opak a působilo to na mne, jako by šlo o projev předvolební,“ vysvětlil Šaradín.

Podobně jako Kopeček pak také Šaradín upozorňuje, že se v Zemanově projevu objevila celá řada polopravd. Za naprosto nevhodný pak označil útok na veřejnoprávní televizi, zvláště poté, co se stalo na Slovensku. „A ještě jedna věc. Pokud by byl prezident důsledný a kritizoval-li dělnickou stranu, tak by musel stejným způsobem kritizovat také Okamurovu SPD. Namísto toho se pustil do gymnaziální výuky, rozdílů mezi fašismem a nacismem,“ uvedl Šaradín.

Nutno připomenout, že Tomio Okamura je naopak vedle Andreje Babiše, komunistů a velké části sociálních demokratů, jedním z klíčových spojenců a podporovatelů Miloše Zemana. Kopeček si pak všímá, že si Zeman hleděl své tradiční agendy. Hovořil třeba na téma referendum, povinná volební účast nebo ekonomická diplomacie. „Některé věci, které zmiňoval, hlásá už dvacet pět let – příklad ESOP, tedy vlastnictví podniků zaměstnanci – totéž prosazoval začátkem 90. let při privatizaci státního majetku. Je nicméně otázka, jaký to v tom projevu mělo vlastně smysl,“ uvedl Kopeček pro INFO.CZ.

Zdůraznil přitom, že prezident v inauguračním projevu zjevně přitvrdil vůči některým svým tradičním terčům. „Například vůči části médií, kde to vzal včetně konkrétních médií. To bylo už před pěti lety, teď ale v mnohem konkretizovanější a obsáhlejší podobě,“ pozastavil se Kopeček nad momentem, kdy se Zeman pustil také do kritiky veřejnoprávních médií, což způsobilo u některých politiků v sále takové pozdvižení, že na protest odešli. Jak první tak učinila Miroslava Němcová z ODS, následovali ji pak zástupci TOP 09 nebo lidovců.

Kopeček také připomíná, že Zeman zneužil inaugurační projev k tomu, aby učinil nepřítele státu ze Zdeňka Bakaly, a to kvůli privatizační kauze OKD. „Je to dost zvláštní, protože to vyznělo spíš jako agenda do voleb než pro inaugurační projev,“ myslí si politolog. Pozastavil se také nad tím, že se prezident relativně časo přeříkával a ne vždy byl srozumitelný v tom, co chce říct. „Myšlenka mírových sborů v Česku působí hodně zvláštně, je trochu záhadné, co si pod tím Zeman přesně představuje,“ uzavřel Kopeček rozhovor pro INFO.CZ.   

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud