Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exploze v Brně: U Masarykovy univerzity vybuchlo auto, na místě jsou zranění

Exploze v Brně: U Masarykovy univerzity vybuchlo auto, na místě jsou zranění

Ve vnitrobloku rektorátu Masarykovy univerzity v Brně na Žerotínově náměstí vybuchla dnes po poledni v opravárenském autě tlaková lahev. Výbuch si vyžádal dva vážně zraněné, oba muži byli v kritickém stavu převezeni do nemocnice. Škoda přesáhne milion korun. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Příčinu výbuchu odborníci zjišťují. Podle policie nešlo o teroristický čin.

Mikoška upřesnil, že v automobile byly dvě kyslíkové lahve a vybuchla jedna z nich. Vůz začal po výbuchu hořet a podle mluvčího se vzňalo i sousední auto. Obě vozidla už se hasičům podařilo uhasit. Podle Mikošky je poškozena část vnitrobloku, například okna nebo fasády i další automobily.

"Zraněni byli dva muži, oba velmi vážně. V kritickém stavu jsme oba pacienty transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno," řekla ČTK mluvčí jihomoravské záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové šlo o vůz firmy, která na budově opravuje výměníkovou stanici. "Firma, která opravu provádí, měla na dvoře rektorátu zaparkované auto, ve kterém měla svařovací techniku. Došlo k výbuchu lahve," uvedla mluvčí. Dodala, že jen díky tomu, že se neštěstí odehrálo v den státního svátku, nebyli v areálu univerzity skoro žádní lidé.

Příčinu výbuchu zjišťují jak policisté, tak vyšetřovatelé hasičů. "Budou zajištěny veškeré stopy a vše bude zadokumentováno," uvedla mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová. Více než 20 policistů na místě mimo jiné zabezpečuje vnější perimetr tak, aby nedošlo k dalším poraněním a aby veřejnost na místo výbuchu nevstupovala. Policisté také řídí dopravu.

"Hlídka pořádkové jednotky městské policie byla dnes při odpolední kontrole Brandlovy ulice přímým svědkem exploze automobilu převážejícího tlakovou lahev. Detonace poranila dvě osoby," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že hlídka přivolala záchrannou službu a strážníci po dobu zásahu hasičů odkláněli dopravu z okolí rektorátu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link