Články odjinud

Faltýnek má velké štěstí, žalobce ruší trestní stíhání jen výjimečně, říká právník

Faltýnek má velké štěstí, žalobce ruší trestní stíhání jen výjimečně, říká právník

Státní zástupce včera zrušil trestní stíhání prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších třech lidí v kauze Čapí hnízdo. Podle právníka Josefa Lžičaře mají velké štěstí. Státní zástupce totiž v 90 procentech případů stížnost obviněných zamítne. Lžičař to řekl v rozhovoru pro server E15.cz.


Většinou je ke zrušení trestního stíhání podle Lžičaře přikročeno na základě § 160 trestního řádu, a to když existují skutečnosti, které zakládají odůvodněné podezření, že byly naplněny zákonné znaky.

Lze se tedy domnívat, že usnesení o zahájení trestního stíhání nebylo dobře odůvodněno a nebyly k němu dostatečné podklady. V takovém případě by byl postup státního zástupce zcela správný.„V praxi k tomu ale dochází jen výjimečně, protože státní zástupce na takovou stížnost většinou odpoví, že teprve průběh dalšího řízení ukáže, zda byly naplněny zákonné znaky,“ vysvětluje právník s desítkami let zkušeností v oboru.  „Pokud trestní stíhání skutečně nebylo podloženo pádnými důkazy, tak to pak všem dotčeným přeji,“ říká Lžičař.

Více si přečtěte na webu E15.cz.