Faltýnek má velké štěstí, žalobce ruší trestní stíhání jen výjimečně, říká právník | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Faltýnek má velké štěstí, žalobce ruší trestní stíhání jen výjimečně, říká právník

Faltýnek má velké štěstí, žalobce ruší trestní stíhání jen výjimečně, říká právník

Státní zástupce včera zrušil trestní stíhání prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších třech lidí v kauze Čapí hnízdo. Podle právníka Josefa Lžičaře mají velké štěstí. Státní zástupce totiž v 90 procentech případů stížnost obviněných zamítne. Lžičař to řekl v rozhovoru pro server E15.cz.


Většinou je ke zrušení trestního stíhání podle Lžičaře přikročeno na základě § 160 trestního řádu, a to když existují skutečnosti, které zakládají odůvodněné podezření, že byly naplněny zákonné znaky.

Lze se tedy domnívat, že usnesení o zahájení trestního stíhání nebylo dobře odůvodněno a nebyly k němu dostatečné podklady. V takovém případě by byl postup státního zástupce zcela správný.„V praxi k tomu ale dochází jen výjimečně, protože státní zástupce na takovou stížnost většinou odpoví, že teprve průběh dalšího řízení ukáže, zda byly naplněny zákonné znaky,“ vysvětluje právník s desítkami let zkušeností v oboru.  „Pokud trestní stíhání skutečně nebylo podloženo pádnými důkazy, tak to pak všem dotčeným přeji,“ říká Lžičař.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.