Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fanoušci xenofobního Ortelu švindlovali. Organizátoři Českého slavíka mu neuznali hlasy

Fanoušci xenofobního Ortelu švindlovali. Organizátoři Českého slavíka mu neuznali hlasy

Předávání českých slavíků pro nejpopulárnější hudební interprety má i letos hořkou dohru. Organizátor této ankety – agentura Musica Bohemica – uvedla, že fanoušci xenofobní skupiny při shánění hlasů pro své oblíbence porušili pravidla a zásady fair play. Ortelu i zpěvákovi samotnému proto pořadatelé započítali jen tolik hlasů, kolik jich získal loni.

Ortel se letos umístil druhý v kategorii skupin a mezi zpěváky jeho frontman obsadil třetí příčku. To vše ovšem na základě loňského počtu hlasů, kdy pořadatel soutěže podobné ovlivňování nezjistil.

Organizátoři ankety při analýze výsledků došli k závěru, že podpora Ortelu byla za hranou. „Ze strany některých fanoušků skupiny Ortel došlo k porušení pravidel ankety,“ stojí v odůvodnění, na které upozornil server Lidovky.cz.

Problémem byla široce organizovaná podpora na facebooku a taktizování. „Toto porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. 9. 2017). Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru,“ uvádí se v poznámce k výsledkům.

Podle organizátorů ankety se v žádném případě nejedná o reakci na kontroverzní texty skupiny a jsou si vědomi, že rozhodnutí vyvolá kritiku. „Řešili jsme jen a jen soulad zasílání hlasů s pravidly a se zásadou fair play. A tady musíme zjednodušeně říci, že to fanoušci se „sháněním“ hlasů prostě přehnali,“ konstatuje pořadatel.

Tomáš Ortel, někdejší člen neonacistické skupiny Conflict 88, ani jeho současná skupina se slavnostního sobotního večera nezúčastnili. Ve svérázném videu před časem oznámili, že „nechtějí přihlížet plácání se po zádech samozvaných elit“. Interpret tehdy dodal, že jeho cílem není sbírání ocenění, ale že jeho xenofobní texty mají sloužit k „probuzení zaslepených“.

Loni na protest proti úspěchu Ortelu odešel ze sálu romský hudebník Radek Banga. Kvůli tomu čelí opakovaným rasistickým slovník útokům a výhrůžkám.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1