Fanoušci xenofobního Ortelu švindlovali. Organizátoři Českého slavíka mu neuznali hlasy | info.cz

Články odjinud

Fanoušci xenofobního Ortelu švindlovali. Organizátoři Českého slavíka mu neuznali hlasy

Předávání českých slavíků pro nejpopulárnější hudební interprety má i letos hořkou dohru. Organizátor této ankety – agentura Musica Bohemica – uvedla, že fanoušci xenofobní skupiny při shánění hlasů pro své oblíbence porušili pravidla a zásady fair play. Ortelu i zpěvákovi samotnému proto pořadatelé započítali jen tolik hlasů, kolik jich získal loni.

Ortel se letos umístil druhý v kategorii skupin a mezi zpěváky jeho frontman obsadil třetí příčku. To vše ovšem na základě loňského počtu hlasů, kdy pořadatel soutěže podobné ovlivňování nezjistil.

Organizátoři ankety při analýze výsledků došli k závěru, že podpora Ortelu byla za hranou. „Ze strany některých fanoušků skupiny Ortel došlo k porušení pravidel ankety,“ stojí v odůvodnění, na které upozornil server Lidovky.cz.

Problémem byla široce organizovaná podpora na facebooku a taktizování. „Toto porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. 9. 2017). Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru,“ uvádí se v poznámce k výsledkům.

Podle organizátorů ankety se v žádném případě nejedná o reakci na kontroverzní texty skupiny a jsou si vědomi, že rozhodnutí vyvolá kritiku. „Řešili jsme jen a jen soulad zasílání hlasů s pravidly a se zásadou fair play. A tady musíme zjednodušeně říci, že to fanoušci se „sháněním“ hlasů prostě přehnali,“ konstatuje pořadatel.

Tomáš Ortel, někdejší člen neonacistické skupiny Conflict 88, ani jeho současná skupina se slavnostního sobotního večera nezúčastnili. Ve svérázném videu před časem oznámili, že „nechtějí přihlížet plácání se po zádech samozvaných elit“. Interpret tehdy dodal, že jeho cílem není sbírání ocenění, ale že jeho xenofobní texty mají sloužit k „probuzení zaslepených“.

Loni na protest proti úspěchu Ortelu odešel ze sálu romský hudebník Radek Banga. Kvůli tomu čelí opakovaným rasistickým slovník útokům a výhrůžkám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud