Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filip: Zeman dal čas na jednání o vládě až do prázdnin. Museli jsme mu říct, že se ne vše daří

Filip: Zeman dal čas na jednání o vládě až do prázdnin. Museli jsme mu říct, že se ne vše daří

Zástupci KSČM se odpoledne sešli s prezidentem Milošem Zemanem a seznámili ho s tím, jak pokročila jednání o podpoře menšinové vlády hnutí ANO. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa se podařilo pokročit v některých programových otázkách, ale v jiných směrech je kompromis daleko. „Museli jsme mu popravdě říct, že ne všechny věci se daří vyjednávat,“ přiznal předseda komunistů Vojtěch Filip. Zeman podle něj očekává pokrok nejpozději do začátku prázdnin, pak by do něj případně aktivněji vkročil.

Podle Filipa se podařilo pokročit v sociálních tématech. Jmenoval například otázku růstu minimální mzdy nebo valorizace důchodů. Zemana informoval také o diskuzi o podobě zákonu o obecném referendu.

Rozpory podle šéfa KSČM zůstávají v otázce reformy daňového systému nebo ohledně rušení superhrubé mzdy. Nejspornější otázkou je dle Filipa rozpor kolem zahraničních priorit Babišovy vlády. KSČM se dlouhodobě staví například proti členství Česka v NATO.

Zeman podle Filipa nedával žádná doporučení, jak by mělo další jednání o vládě či její podpoře vypadat. Přijal prý pozvání na sjezd KSČM, kde by případné doporučení dal. Podle Filipa prezident uvažuje o tom, že pokud Babiš nedosáhne zásadního pokroku přibližně do začátku prázdnin, zvolí k šéfovi hnutí ANO razantnější postup a bude do rozhovorů zasahovat. Prozatím ale jednotlivým stranám nechává prý volnou ruku.

Po Filipovi za Zemanem přijel předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Novinářům řekl, že chce od Zemana vědět, jaký formát vlády preferuje a jak vidí roli jednotlivých stran. "Jsme si plně vědomi toho, že to má v tuto chvíli v rukou pan prezident," prohlásil Okamura. KSČM a SPD o možné podpoře vlády jednají s ANO už několik týdnů. Babiš v úterý řekl, že podpora kabinetu od KSČM a SPD není jeho preferovanou variantou. Zcela vyloučil účast těchto dvou stran ve vládě.

ČSSD jednala s Babišem o vládě

O vládě odpoledne jednalo i nové vedení ČSSD s Andrejem Babišem. Podle předsedy strany Jana Hamáčka byla řeč o programových otázkách s tím, že se obě partaje sejdou zase za týden. Podle Hamáčka padaly na jednání různé varianty možné spolupráce, pro sociální demokracii je podle něj ale nejpřijatelnější přímá účast ve vládě. Hamáček zdůraznil, že je to podmíněné personální i programovou shodou.

Označil za nepřijatelnou podporu SPD a konstatoval, že ČSSD považuje dál za klíčové téma stíhání Andreje Babiše. Má to ale být až předmětem dalšího jednání.

Babiš večer uvedl, že vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM je momentálně jedinou variantou na stole. Sám ale zdůraznil, že „až do smrti“ zůstane jediným kandidátem hnutí na premiéra v aktuálně dojednávaném kabinetu. ODS podle Babiše rozhovory o účasti ve vládě opět odmítla.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1