Finanční správa chce promluvit k údajné likvidaci FAU. Žádá o zbavení mlčenlivosti | info.cz

Články odjinud

Finanční správa chce promluvit k údajné likvidaci FAU. Žádá o zbavení mlčenlivosti

Dění kolem Finanční správy, která čelí podezření, že na povel Andreje Babiše zlikvidovala firmu FAU brzdící aktivity Agrofertu, se komplikuje. Premiér Bohuslav Sobotka trvá na tom, že by měl případ prověřit ministr financí Ivan Pilný, který je ve vládě paradoxně za Babišovo hnutí ANO. Ten ale míní, že nemá oprávnění kroky Finanční správy prověřovat, a premiérovu přání tak prozatím nevyhoví. Jádrem sporu je fakt, že Finanční správu váže mlčenlivost. Instituce proto vyzvala firmu FAU, aby jí mlčenlivosti zbavila.

„Ministr financí nemá vzhledem k povinnosti mlčenlivosti Finanční správy umožněn přístup k detailům daňových řízení,“ uvedl podle serveru Aktuálně.cz ministr Pilný. Finanční správa posléze uvedla, že firmu FAU vyzvala, aby ji mlčenlivosti zbavila

Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Firma se po zásahu Finanční správy dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Na internetu se objevila anonymní nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Babiš o firmě hovoří. Babiš v pondělí odmítl, že v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval.

Soud podle dřívějších informací postup daňové správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Finanční správa v této souvislosti uvedla, že Krajský soud v Ostravě nezpochybnil nárok Finanční správy na doměřenou daň či její postup, ale pouze se neztotožnil s tím, jak by měla společnost ručit za svého dodavatele.

„Jádrem polemiky mezi soudem a Finanční správou je velmi specifická situace souběhu doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti, který však není výslovně zákonem upraven,“ uvedla správa. Podle ní je tak nezbytné, aby se k danému případu vyjádřil Nejvyšší správní soud a správní praxi v obdobných případech jednoznačně potvrdil.

Správa zároveň uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení společnosti FAU do karuselového podvodu a že rozkryla rozsáhlý podvodný řetězec, ve kterém nebyla u několika firem placena DPH a zároveň byl podvodně vylákán nárok na odpočet DPH. „Současně bylo prokázáno, že společnost FAU v tomto podvodném řetězci kontrolovala přepravu zboží a finanční toky za dodané zboží,“ uvedla správa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud