Finanční správa znovu přestřelila a zajišťovacími příkazy málem zlikvidovala další firmu. Zarazil to soud, peníze ale úřad nevrátil | info.cz

Články odjinud

Finanční správa znovu přestřelila a zajišťovacími příkazy málem zlikvidovala další firmu. Zarazil to soud, peníze ale úřad nevrátil

Brněnský krajský soud zrušil zajišťovací příkazy, které finanční úřad pro Zlínský kraj loni v prosinci vydal proti stavební firmě Naryner Construction z Vidče na Vsetínsku. Podle zástupce firmy ale finanční správa rozsudek nerespektuje a odmítá uvolnit zadržované peníze. Informoval o tom server Neovlivní.cz. Finanční správa s rozsudkem nesouhlasí a podala kasační stížnost.

Firma musela kvůli údajně dlužné DPH ihned složit 2,317.063 korun. Podle jednatele Michala Kramoliše tak neměla peníze pro partnery ani zaměstnance, půjčit si musel od známých. Finanční správa rozhodnutí odůvodnila tím, že s vysokou mírou pravděpodobnosti neuzná Naryner Construction odpočty DPH z let 2014, 2015 a 2016 a firma prý případným závazkům nedokáže dostát. Z podvodu ji nepodezřívala.

"Soud dospěl k závěru, že zajišťovací příkazy nebyly opřeny o dostatečné skutkové důvody, které by svědčily o naplnění podmínek pro aplikaci tak mimořádného institutu, jakým je zajišťovací příkaz... Majetková situace a ekonomické chování žalobce nevykazovaly tak závažné nestandardní znaky, aby odůvodňovaly přistoupení k vydání zajišťovacích příkazů," píše se podle Neovlivni.cz v rozsudku.

„Rozsudek krajského soudu respektujeme, nicméně se neztotožňujeme s jeho závěry, proto jsme podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Sdělili jsme mu veškeré argumenty a vyčkáme jeho rozhodnutí,“ reagovala za finanční správu její mluvčí Petra Petlachová.

"Zadržované peníze navzdory rozsudku odmítla uvolnit s odkazem na kasační stížnost, kterou se údajně chystá podat. Kasační stížnost ale nemá odkladný účinek," uvedl právní zástupce firmy Ondřej Lichnovský. Kramoliš se už obrátil na ministra financí Ivana Pilného, jeho náměstkyni Alenu Schillerovou a šéfa finanční správy Martina Janečka, aby dohlédli, že finanční správa bude pravomocný verdikt respektovat a peníze vrátí.

Zajišťovací příkaz je jedním z institutů finanční správy proti neplatičům daní. Úředníci mohou předpokládanou daň vybrat dopředu, a zadržet tak peníze nebo majetek, dokud firma neuhradí částku uvedenou v příkazu. Finanční správa v poslední době čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i poctivé firmy. Po obstavení účtů mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kvůli tomu před volbami jako lídr ČSSD požadoval odstoupení Janečka a Schillerové. Odkazoval na podezření, že příkazy daňová správa používá k likvidaci firem v zájmu holdingu Agrofert, který do února vlastnil šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Schillerová v pondělí uvedla, že finanční správa bude při vydání zajišťovacího příkazu u fungujících firem nabízet alternativní zajištění majetku, jako je zástavní právo, ručení třetí osoby nebo finanční záruky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud