Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Focení mateřské školy skončilo tragédií. Čtyřletá dívka se utopila, i když měla být pod dozorem

Focení mateřské školy skončilo tragédií. Čtyřletá dívka se utopila, i když měla být pod dozorem

Tragédie se v úterý kolem poledne stala v pražských Pitkovicích. V bazénu se tam utopila teprve čtyřletá holčička. Na místě se fotila třída mateřské školy, kterou dívka navštěvovala. Neštěstí se odehrálo přímo u fotografky doma a přetože děti měly být pod dozorem.

Záchranáři obdrželi oznámení o čtyřleté holčičce, která v bezvědomí plavala v bazénu. Podle serveru iDnes.cz dojeli na místo za sedm minut. Do té doby zkoušeli dívku resuscitovat svědkové podle instrukcí dispečerky na telefonu.

„Před půl dvanáctou nám bylo hlášeno, že pod vodou skončila přibližně čtyřletá dívenka. Operátorka volající instruovala, jak provádět resuscitaci,“ prohlásila pro web TN.cz mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Ani 45 minut oživování ale nepomohlo a dívka zemřela. V době tragédie se v domě fotila místní montessori mateřská škola. Dítě tak mělo být pod dohledem učitelů.

Případem už se zabývá policie. Její mluvčí Tomáš Hulan však příliš sdílný nebyl. „Mohu potvrdit, že tuto událost vyšetřujeme, ale s ohledem na citlivost případu nebudeme podávat žádné bližší informace,“ komentoval záležitost.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1