Forejt končí i na ministerstvu zahraničí, sám o to požádal | info.cz

Články odjinud

Forejt končí i na ministerstvu zahraničí, sám o to požádal

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt skončí ke 2. lednu. Na začátku prosince se vzdal i místa na Hradě. Stalo se tak po tom, co média upozornila na existenci kompromitujícího videa z úředníkova soukromí. Hrad jako oficiální důvod uváděl osobní a zdravotní důvody.

Na ministerstvu byl Forejt ve služebním poměru od června 2015, ale po celou dobu měl neplacené volno. Po odchodu z Hradu to byla jediná pozice, kterou zastával. O ukončení pracovního poměru požádal dopisem.

Za forejtovým odchodem po 12 letech v čele hradního protokolu je kromě zmíněného videa i série pochybení, která mu další spolupracovníci prezidenta dávali za vinu. Média v této souvislosti spekulovala o špatných vztazích Forejta s dalšími klíčovými muži v Zemanově okolí - kancléřem Vratislavem Mynářem a poradcem prezidenta Martinem Nejedlým.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) obdrželo Forejtovu žádost o ukončení poměru koncem roku 2016. „Státní tajemník MZV této žádosti vyhoví a (Forejtův) služební poměr ukončí k 2. lednu 2017. Tímto dnem přestane být Jindřich Forejt zaměstnancem MZV," sdělilo ministerstvo.

Forejt se v uplynulých týdnech sám vzdal prověrky na stupeň tajné, kterou by potřeboval, aby se mohl stát velvyslancem. O jeho angažmá ve Vatikánu mluvil prezident Miloš Zeman, který si ho přál nehledě na skandál, který kolem Forejta propukl. 

Forejt sám aféru dlouho nekomentoval a zastání hledal i u exprezidenta Václava Klause. Posléze se od kauzy distancoval a popřel, že by se ho kompromitující video nějak týkalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud