Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fotbaloví chuligáni brutálně napadli Pražana původem z Afriky. Křičeli, že je „černá huba“, a posílali ho „do plynu“

Fotbaloví chuligáni brutálně napadli Pražana původem z Afriky. Křičeli, že je „černá huba“, a posílali ho „do plynu“

Policie zadržela osm útočníků, kteří měli napadnout muže původem z Afriky kvůli jeho barvě pleti. Fotbalové fanoušky olomoucké Sigmy policie podezřívá, že jejich čin byl rasově motivovaný. 

„Všichni zadržení muži skončili na policejním oddělení a kriminalisté na případu nyní pracují pro podezření ze spáchání trestných činů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, výtržnictví a ublížení na zdraví,“ řekl serveru Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Muž byl podle serveru Aktuálně.cz útočníky napaden v tramvaji před sobotním zápasem Sigmy Olomouc a Bohemians. „Na I. P. Pavlova přistoupilo asi dvacet mladých mužů, kteří na mě okamžitě začali řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Taky křičeli, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu,“ svěřil se serveru. Dodal také, že se ho žádný z cestujících nezastal.

Jeden z mužů, který se útoku účastnil po napadeném začal házet citrony, jeden mu agresoři dokonce vymačkali na hlavu. „Šťáva mi tekla po obličeji na oblečení,“ svěřil se. Pak muže tmavé pleti zbili pěstmi a nakonec musel čelit i kopancům.

„Chtěl jsem zavolat policii a sanitku, ale měl jsem vybitý telefon. Když se tramvaj znovu rozjela, zmáčkl jsem tlačítko nouzového zastavení,“ řekl napadený muž Aktuálně.cz Když přišla řidička tramvaje, okamžitě ji požádal, aby sanitku a policii přivolala ona, zeptala se proč.

Po ošetření v nemocnici byl pak vyzván policií, aby na videozáznamu ze stadionu identifikoval ty, kteří ho napadli, některé z nich poznal a policie je pak zadržela ještě před koncem zápasu.

Napadený muž podle serveru žije v Praze přibližně deset let, mluví šesti jazyky a má doktorát z jedné z pražských univerzit. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1