Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Freedom House: Volební úspěch „populistického a nacionalistického“ hnutí ANO může podrýt demokracii v Česku

Freedom House: Volební úspěch „populistického a nacionalistického“ hnutí ANO může podrýt demokracii v Česku

V České republice klesla v uplynulém roce kvalita demokracie, vyplývá z výroční zprávy, kterou v úterý zveřejnila americká nezisková organizace Freedom House. Podle ní můžou politická práva a občanské svobody v Česku letos dál erodovat, a to v souvislosti s úspěchem hnutí ANO v podzimních parlamentních volbách.

Česká republika patří mezi ty země, které Freedom House řadí do kategorie „svobodných“. Loni v celkovém hodnocení, které zahrnuje proměnné, jako jsou politická práva a občanské svobody, získala 95 bodů ze 100. V letošní výroční zprávě, která hodnotí kvalitu demokracie za rok 2016, si Česko pohoršilo o jeden bod. Aktuálně jich má 94.

Podrobnou zprávu k České republice Freedom House ještě nezveřejnil. V souhrnném dokumentu se píše, že Česko patří mezi ty země, které je třeba letos bedlivě sledovat, protože se v nich může odehrát důležitý zvrat na jejich „demokratické trajektorii“.

......autor: Info.cz

Organizace poukazuje na podzimní parlamentní volby, v nichž může uspět „populistické a nacionalistické“ hnutí ANO, které Freedom House přirovnává k vládnoucím stranám v Polsku a Maďarsku, jež svými kroky přispěly k horšímu skóre svých zemí v hodnocení demokracie.

Posilování populistických a nacionalistických sil v demokratických státech považuje organizace za velkou hrozbu, protože předpokládá, že povede k prosazování národních zájmů „bez výrazných omezení“. Freedom House varuje, že takový trend může vést k erozi soudobého mezinárodního řádu a ohrožení celosvětového míru a stability.

......autor: Info.cz

Freedom House uvádí, že kvalita demokracie celosvětově padá jedenáctým rokem v řadě. Zatímco ale v uplynulých letech docházelo ke zhoršování situace v občanských svobodách a politických právech spíše v autokraciích a diktaturách, v roce 2016 dominovaly žebříčku státy, které organizace řadí do kategorie „svobodných“. Téměř čtvrtinu z nich pak tvoří evropské země, včetně České republiky.

Zemí, kde se hodnocení zhoršuje, je víc, než těch, kde body přibývají:

Brexit či reformy polské vlády odhalily dle Freedom House slabiny starého kontinentu, které v minulosti nebyly viditelné, nebo jim nebyla věnována pozornost. V kombinaci s vnějšími tlaky, jako je ruské vměšování a migrační krize, je dle organizace zřejmé, že „Evropa už nemůže být déle brána za baštu demokratické stability“.

Ze 195 zemí, které Freedom House hodnotí, jich ve výroční zprávě 87 (45%) označuje jako svobodné, 59 (30%) částečně svobodné a 49 (25 %) nesvobodné.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744