Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Futuristický hyperloop v Brně. Jednání jsou na spadnutí

Futuristický hyperloop v Brně. Jednání jsou na spadnutí

V Brně budou jednat s dopravcem budoucnosti – společností Hyperloop Transportation Technologies. Chtějí propojit Prahu, Brno, Bratislavu a možná i Vídeň. Nakonec by tak místo vysokorychlostní železnice mohlo Brno začít budovat potrubí, ve kterém se velmi vysokou rychlostí pohybuje kapsle s desítkami cestujících.

„V lednu se setkají představitelé HTT s brněnskými výzkumníky a podnikateli a budou diskutovat o možnostech spolupráce. Rádi bychom, aby téma této revoluční technologie se dostalo do seriózní debaty v rámci ČR,“ uvedl pro Info.cz Jaroslav Kacer, náměstek primátora.

Vedení Brna hledá i nové řešení dopravy po městě a věří, že by systém mohl sloužit ještě k dalším účelům. Pylony vysokorychlostní dráhy by mohly fungovat jako vertikální zahrady, zásobníky vody, prostory pro skladování, nebo jako dobíjecí stanice.

„S HTT jednáme o přípravě studie proveditelnosti, která by v podmínkách ČR řešila realizaci spojení mezi Bratislavou, Brnem a Prahou i případně Vídní, a přinesla tak ověřená data, co skutečně tato technologie obnáší,“ vysvětlil Kacer.

„Jak z pohledu financí, času nebo po technické stránce. Očekávání jsou, že vybudování infrastruktury by mělo být srovnatelné a levnější než tradiční vysokorychlostní tratě. Také energetická náročnost by měla být nižší,“ dodal. Dirk Ahlborn, výkonnný ředitel firmy HTT, již několikrát uvedl, že výstavba hyperloopu v porovnání s jinými dopravními infrastrukturami není nákladná. Někteří odborníci jsou ale k tomuto tvrzení skeptičtí.

Přestože zazněla informace, že vedení Brna poslalo do Prahy dopis o možné spolupráci, v hlavním městě zatím žádná jednání neprobíhají. „Magistrát města Prahy zatím ohledně hyperloopu ještě nikdo neoslovil,“ řekl pro Info.cz Martin Vodička, poradce primátorky.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1