GALERIE: Kulaté výročí Sportky. Vidina bohaté výhry Čechy láká už 60 let | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Kulaté výročí Sportky. Vidina bohaté výhry Čechy láká už 60 let

GALERIE: Kulaté výročí Sportky. Vidina bohaté výhry Čechy láká už 60 let

15. duben roku 1967 přinesl lidem v Československu jednu novinku – poprvé si mohli vsadit čísla ve Sportce. Na tříkorunovém tiketu zaškrtli šest čísel z celkových 49 a doufali, že právě oni se stanou těmi šťastnými a bohatá výhra jim možná změní život. Loterie okopírovaná podle tehdejšího německého vzor doplnila v nabídce o rok starší Sazku, tedy tipování na výsledky sportovních utkání. 

S tělovýchovou měla ale přímé spojení i Sportka. Ke každému z čísel byla totiž přiřazena jedna disciplína. Když se tak na Velikonoční pondělí 22. dubna poprvé losovala vítězná čísla, bylo zároveň vytaženo z osudí i šest sportů: kolová (13), šerm (40), sáně (33), moderní pětiboj (24), turistika (42) a vodní motorismus (45).

Lidí si v premiérovém týdnu podali více než 1,6 milion sázenek, kompletní šestici čísel, která by znamenala výhru 40.000 korun, však neuhodl nikdo. Za správný tip ve druhém pořadí, tedy uhodnutí pěti čísel, si 43 lidí odneslo po 14.300 korunách.

Sportka se losuje dodnes a je největší českou loterií. Během šesti dekád ovšem prošla řadou změn. Čísla přišla o přiřazené sporty, v roce 1965 přibylo losování v druhém tahu, od roku 1977 se pak losuje i sedmé, dodatkové číslo, které má vliv na určení druhého pořadí. Velkou změnou bylo začátkem 90. let zavedení jackpotu, tedy převádění nevyhraných peněz do dalšího losování. Díky němu začaly výhry dosahovat dříve nevídaných výšek, rekordem je téměř 400 milionů korun z listopadu 2013.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.