GALERIE: McDonald's vstoupil do Česka přesně před 25 lety. Připomeňte si, s jakou slávou se otevíral | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: McDonald's vstoupil do Česka přesně před 25 lety. Připomeňte si, s jakou slávou se otevíral

GALERIE: McDonald's vstoupil do Česka přesně před 25 lety. Připomeňte si, s jakou slávou se otevíral

Provozovny amerického řetězce McDonald´s jsou dnes v Česku běžným zařízením rychlého občerstvení. Před rokem 1989 je však lidé vnímali jako jeden z nedostupných symbolů luxusního života na Západě. Otevření první restaurace řetězce před 25 lety, 20. března 1992, proto bylo v tehdejším Československu považováno za událost a symbol otevírání se světu.

Podnik označený typickými žlutými oblouky písmene „M", který je v pražské Vodičkově ulici k nalezení dosud, nabídl Čechům hamburgery, cheeseburgery, Big Mac, hranolky nebo mléčné koktejly. S přihlédnutím k tehdejším platům i obecným cenám v restauracích je však prodával za luxusní ceny (v roce 1993 stál Big Mac 50 korun, průměrný plat byl necelých 6000). Přesto už první den přišlo 11 tisíc zákazníků.

McDonald's v Česku v současnosti zaměstnává 5 000 lidí. Řetězec tu má 95 restaurací, 82 procent z nich provozují franšízanti. Za 25 let investoval do rozvoje svých restaurací v Česku pět miliard korun. Loňské tržby přesáhly 4,5 miliardy korun.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Historie firmy se začala psát v roce 1940, kdy bratři McDonaldové otevřeli v Kalifornii první restauraci. Další zlom přišel v roce 1955, když licenci na jejich podnik koupil potomek českých emigrantů Ray Kroc, který si svůj první podnik otevřel v Illionis a úspěšný koncept rychle šířil. V roce 1967 Kroc otevřel první podnik mimo USA, a to v Kanadě. V roce 1971 zapustilo impérium kořeny v Asii (Tokio) a Evropě (Mnichov a Amsterdam). Ve východní Evropě se první pobočky objevily už před pádem železné opony, v roce 1988 se otevřel McDonald's v Bělehradě a Budapešti a v koncem ledna 1990 i v Moskvě.

Podle informací firmy se McDonalds chystá v nejbližších týdnech zavést zkušebně možnost sestavit si kompletně vlastní burger. Koncept zatím otestují v jedné, dosud neupřesněné, restauraci, a pokud se osvědčí, rozšíří se postupně do dalších poboček.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.