Gazdík pro INFO.CZ: Chování vlády bez důvěry je závažnější než samotná kauza Čapí hnízdo | info.cz

Články odjinud

Gazdík pro INFO.CZ: Chování vlády bez důvěry je závažnější než samotná kauza Čapí hnízdo

Hnutí STAN zorganizovalo ve středu setkání s TOP 09, lidovci, ODS, ČSSD i Piráty. A dohodlo se na dvou mimořádných setkáních sněmovny. Na jednom by se měly řešit personální čistky kabinetu v demisi, na druhém mantinely vlády obecně. „Nejde o konkrétní jména, jde o to, že to vidíme s Andrejem Babišem velmi rozdílně: já si narozdíl od něj nemyslím, že vláda, která si nezajistila většinu a důvěru ve sněmovně, je stejně plnohodnotná jako vláda s důvěrou poslanců. To je přece popření parlamentní demokracie. A je to z mého pohledu vážnější, než je kauza Čapí hnízdo, aniž bych ji jakkoliv zlehčoval,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ předseda STAN Petr Gazdík. Na tom, jak se přistupovat k vyjednávání o vládě, se ale partaje nedohodly. 

Ve středu ráno zorganizovalo hnutí STAN jednání se zástupci TOP 09, lidovců, ODS, ČSSD a Pirátů. Co je jeho hlavním výstupem?

Především jsme se takto všichni potkali poprvé a otevřeně si řekli svá stanoviska. Včetně toho, že na společném jmenovateli pro zahájení jednání o toleranci nové vlády se nedohodneme.

Co je ale podstatné, shodli jsme se v hodnocení situace. A dohodli se na vyvolání dvou mimořádných schůzích sněmovny - jedna by se měla zabývat personálními změnami, které provádí vláda bez důvěry, a druhá obecně mantinely toho, co by si už vláda bez důvěry dovolit neměla.

Z mého pohledu by taková vláda měla být vládou čistě provozní – nedělat koncepční změny, neodvolávat klíčové osoby ve státní správě.

Domluvili jste se na svolání dvou mimořádných schůzí sněmovny. Jedné kvůli personální politice premiéra v demisi. Co vám na ní nejvíce vadí?

Nejvíce nám vadí princip. Nejde o konkrétní jména, jde o to, že to vidíme s Andrejem Babišem velmi rozdílně: já si narozdíl od něj nemyslím, že vláda, která si nezajistila většinu a důvěru ve sněmovně, je stejně plnohodnotná jako vláda s důvěrou poslanců. To je přece popření parlamentní demokracie. A je to z mého pohledu vážnější než kauza Čapí hnízdo, aniž bych ji jakkoliv zlehčoval. Ale tady jde o vnímání podstaty demokracie jako takové.

Ctím výsledky voleb a ctím, že vítěz získal mnohem víc hlasů, než druhý v pořadí. Ale získal jich necelou třetinu – nemůže se tedy chovat, jako kdyby získal 100 procent, nemůže si počínat jako na dobytém území.

Kde podle vás dochází k nejvíce problematickým personálním změnám? Na ministerstvech, ve státních firmách nebo aktuálně v GIBS?

Tak GIBS je křiklavý případ, protože se jedná o orgán vyšetřující policii – od trestně stíhaného premiéra je dle mého krok přes čáru zcela jednoznačně. Podobné je to ale i jinde. Nejsem s to bez znalosti věci posoudit, zda je ředitel České pošty na svém místě, nebo je naopak na místě jeho odvolání. Ale znovu: nechť si vláda zajistí důvěry většiny poslanců a pak ať provádí personální změny.

Andrej Babiš dnes řekl na adresu šéfa GIBS Michala Murína, že v něj nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Jaký je váš komentář? Plánujete se za Murína nějak prakticky postavit?

Chceme na půdě sněmovny řešit personální změny prováděné vládou v demisi jako takové, ne jen konkrétní jména. A premiér bez důvěry poslanců prohlásí, že nemá důvěru v šéfa GIBS? Nemluvě už o zmíněném střetu zájmů kvůli trestnímu stíhání. Možná může mít premiér i důvody, proč mu nedůvěřuje. Ale tyto změny má dělat jen plnohodnotná vláda, vláda s důvěrou, opírající se o většinu v Poslanecké sněmovně.

Sledujete vývoj ohledně návrhu novelizace služebního zákona? Podle informací INFO.CZ jede ministryně Dostálová projednat zákon příští týden s Evropskou komisí. Jaký chystáte postup, až se zákon dostane do sněmovny?

Služební zákon měl zabránit personálním čistkám na ministerstvech a ve státní správě vůbec vždy s každou novou vládní garniturou. A schválila jej předchozí vláda, ve které seděl i současný premiér. Teď to vypadá, že ho chce stávající vláda měnit, aby čistky mohla provést. Takovouto účelovou změnu zákona nepodpoříme, i když se nám zákon ani tak, jak platí nyní, nelíbí a nikdy nelíbil.

Druhá mimořádná schůze sněmovny, na níž jste se dohodli, by měla přinést usnesení, které omezí činnost vlády bez důvěry. Stojíte si tedy za tím, že kabinet v demisi překračuje své pravomoci? I co se týče návrhu zákonů apod.?

O zákonech rozhoduje parlament, nevidím tedy důvod, proč by vláda nemohla dávat své předlohy zákonodárcům k posouzení. Vysloveným překročením pravomocí nejsou ani personální změny, Ústava to vládě nezakazuje. Ale z ducha Ústavy, která předpokládá, že vláda získá důvěru sněmovny, není vláda bez této důvěry vládou plnohodnotnou a tudíž by to dělat neměla. Tady jsme ve dvou různých rovinách: na jedné straně to, co není vysloveně zakázáno, a na druhé straně co se smí, ale co se ve slušné společnosti zkrátka nedělá.

Zároveň jste dnes ale na schůzce nenašli společný jmenovatel pro vyjednávání o toleranci vládě. Co je důvodem?

Nejsme monolitní blok. Každá politická strana a hnutí má svou strategii v přístupu k vládě a vítězi voleb a postoj k řešení situace.

Pokud zmiňujete riziko dalšího nedemokratického vývoje, jak je možné, že se nemůžete shodnout na společné strategii?

Shodneme se, že riziko vnímáme, ostatně vidíme už praktické kroky vlády, bavíme se teď spolu o tom celý tento rozhovor. Zároveň ale máme trochu jiné názory, jak situaci řešit. Část stran není přesvědčena, že situaci vyřeší pouhá blokace extremistů - tedy Okamurovců a komunistů. A ČSSD zase vyjednává o přímé účasti ve vládě.

ČSSD v čele s novým vedením je ochotna jednat o vstupu do vlády. Jaký je váš aktuální postoj?

Sestavit vládu s většinovou podporou je úkol toho, kdo chce být premiérem. My jsme jednání s ANO vyvolali.

Vy jste s ANO jednali o programové shodě a případné podpoře vlády. Změnil se poté v posledních dnech nějak váš postoj?

My jsem zkusili jednat o svých podmínkách, za kterých bychom uvažovali o jednání třeba o toleranci vlády. ANO nevidí jiného premiéra než trestně stíhaného Andreje Babiše, a to je pro nás problém. Pamatuji se, že v dobách, které Andrej Babiš označuje za „zkorumpované“, odstupovali ministři při pouhém podezření, ani nebyli trestně stíháni. Zkrátka: ANO nemůže očekávat, že slevovat z podmínek budou jen ti druzí. Ustoupit mohlo naopak ANO z této, dříve naprosto samozřejmé podmínky.

Nevyčítají Vám další „opoziční“ strany toto vaše jednání s ANO?

Vůbec ne. Stejně tak nikdo nevyčítal ČSSD, že s ANO jedná o přímém vstupu do vlády. I proto bylo dobré sejít se takto všichni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud