Gazdík pro INFO.CZ: Kvůli hádkám o jména společnou stranu neshodíme, premiérku Roithovou si umím představit | info.cz

Články odjinud

Gazdík pro INFO.CZ: Kvůli hádkám o jména společnou stranu neshodíme, premiérku Roithovou si umím představit

Starostové a nezávislí chtějí jít do podzimních voleb společně s lidovci, SNK-ED a regionálními hnutími. Dnes se na tom shodl celostátní výbor strany. Pro spolupráci hlasovalo 83 procent přítomných členů výboru. Konkrétně si hnutí STAN představuje jednu zastřešující stranu. Horkým tématem tak je, kdo bude superlídrem, jenž povede stranu do voleb. „Pro nás jako Starosty personální otázka není to, na čem bychom projekt shodili,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ předseda STAN Petr Gazdík. Umí si tak představit, že by šlo o někoho z řad lidovců. „Zuzana Roithová je jedno ze skvělých jmen. Určitě bych si ji jako premiérku dokázal představit,“ tvrdí. 

V jaké fázi je vyjednávání s dalšími stranami? Bude úspěšné?

My jako předsednictvo STAN jsme vytvořili prostor pro to, aby v Česku vznikla skutečná třetí síla. Jestli se to povede, nevím. Nevím, jak to přijme celostátní konference KDU-ČSL a regionální strany. V SNK-ED náš návrh přijali už zhruba před čtrnácti dny. Samozřejmě se může stát, že projekt ztroskotá na nějakých sebestředných zájmech nebo nevraživosti.

Ladíte už ale jen praktické záležitosti?

Co se týče ideí, stává se to celkem samovolně. Naše senátní kluby zasedají společně už dva roky, aniž by jim to kdokoliv nařizoval. Jsme v jedné frakci Evropského parlamentu. Přestože my zastupujeme opozici a lidovci vládu, hlasujeme v některých tématech podobně. Vyřešit technikálie je složitější, ale nikoliv neřešitelné. Kdo se bojí, nesmí do lesa.

Logicky se nejvíce nabízí forma nové zastřešující strany, díky které by vám stačilo překonat pouze pětiprocentní hranici. To s sebou nese i otázku názvu strany. Jak moc je pro vás představitelné, že by v ní nebylo vidět jméno vaší strany?

Není to jenom o názvu, ale také o marketingu a jednotlivých osobnostech z daných stran, které budou mediálně vidět. Samozřejmě se to snažíme udělat tak, aby všechny výhody stran v tom subjektu splynuly. A aby byly výhody, osobnosti i názvy stran dostatečně vidět.

Petr GazdíkPetr Gazdíkautor: E15 Anna Vackova

Jednáte také o superlídrovi, který by stranu do voleb vedl. Měl byste to být vy, případně Pavel Bělobrádek jako předsedové zapojených stran?

Byl bych proto, aby to byl ten nejlepší možný člověk. A na tom se strany musí dohodnout. Zatím taková dohoda nepadla, ale věřím, že padne. Pro nás jako Starosty personální otázka není to, na čem bychom projekt shodili.

Takže si umíte, že by to byl někdo z lidovců? Mluví se o lidovecké místopředsedkyni Zuzaně Roithové.

Zuzana Roithová je jedno ze skvělých jmen. Určitě bych si ji jako premiérku dokázal představit. A myslím, že to by to byl svěží vánek.

Lidovci dnes sedí ve vládě, průzkumy jim předpovídají vyšší preference než vám. Nebojíte se, že jejich slovo bude ve vašem partnerství příliš silné?

Někdy mi připadá, že volby vlastně nemají cenu, protože si stačí udělat preference podle nějaké agentury, nejlépe zaplacené. My jako Starostové jsme to zažili před minulými krajskými volbami, kdy se agentury pletly o desítky procent. Říkaly, že někde dostaneme dvě procenta a dostali jsme osmnáct. Průzkumy beru s velkým nadhledem. Přestože vím, že krajské volby nejsou to samé co parlamentní, tak jsme v nich společně s našimi partnery objektivně získali 9,96 procent. A to už je výsledek, který něco ukazuje.

Vaše spolupráce s TOP 09 ale nedopadla dobře. Nemůže se takový případ opakovat?

Já si nemyslím, že spolupráce s TOP 09 nedopadla pozitivně. To, že jsem smlouvu neprodloužili, není z toho důvodu, že by spolupráce nedopadla pozitivně. Myslím, že jste nezaznamenali žádné prudké hádky. Spolupráce měla relevantní výsledky z hlediska zákonů, které jsme prosadili. To, že se cítíme o něco silnější a že styl, který TOP 09 vyznává, nebo to, že použila TOP 09 s podporou starostů s malým s jako matení naší značky, ještě neznamená, že se zkalí celkový obraz spolupráce.

Pokud by model zastřešující strany neprošel, souhlasili byste s kandidátkou lidovců, na níž by byli vaši zástupci?

Ne, s tím bychom nesouhlasili. Jít na kandidátku lidovců nic neřeší. Chceme ukázat na fragmentované a věčně se hádající politické scéně, že je tady někdo, kdo je schopen se domluvit a své parciální zájmy odhodit ve prospěch této země a toho, že tady nebude vládnout Andrej Babiš s podporou komunistů v kombinaci s Milošem Zemanem jako prezidentem v druhém volebním období. Tyto dvě věci spolu, i každá zvlášť mě celkem děsí.

"Jsme připraveni jít do voleb i samostatně, pokud tento projekt z nějakého důvodu neuspěje. To nevidím jako problém."

A v případě, že by tedy jednání vůbec nedopadla?

Jsme připraveni jít do voleb i samostatně, pokud tento projekt z nějakého důvodu neuspěje. To nevidím jako problém. Náš volební systém ale bohužel zcela jistě říká, že když se strany spojí, tak se jejich výsledek počty mandátů násobí.

Umíte si představit, že byste přizvali ke spolupráci i TOP 09?

Vnímám, že uvnitř TOP 09 se teď dějí určité obrodné procesy. Regionální organizace vnímají, že komunikace uvnitř je problém. Já určitě nevidím TOP 09 jako problém. Pokud by něco vzniklo, tak je to na širší dohodě. A za nás Starosty můžu říct, že my bychom se tomu nebránili.

Přesuňme se do období po volbách. Umíte si představit koalici s hnutím ANO?

Já teď neumím říct, co si dovedu nebo nedovedu představit, pokud ještě nevíme formu, ve které budeme kandidovat. Jedno je jisté, strašně nerad bych viděl vládu hnutí ANO s podporou komunistů nebo přímo v koalici s nimi nebo nějakou extremistickou stranou typu Okamurovy SPD.

Spolupráce s hnutím ANO vám tedy nevadí. I přes třeba problém centralizace moci, který sám zmiňujete?

Hnutí ANO je tak trochu záhada. Jde o lidi. V celé řadě měst se koalice rozpadly a naši lidé tam tak nemají pozitivní zkušenost. Ale existují i koalice, kde to funguje. Jsme s hnutím ANO v koalici ve městě Zlíně a Zlínském kraji. A ta zkušenost je vesměs pozitivní. Samozřejmě něco jiného je to na celorepublikové úrovni. Možná to může někdo vnímat jako klišé a říkat, že přece jde o koryta a Gazdík se spojí s kýmkoliv. To není pravda.

V TOP 09 je antibabišovský sentiment silný. Jak moc velké téma je to pro vás?

Varování před koncentrací ekonomické, politické a mediální moc je určitě téma. Ale to neznamená, že k tomu budu používat okopávání a lámání nohou soupeře. Jeden z důvodů, proč jsme neobnovili smlouvu s TOP 09 je ten, že její styl v tomto je na nás Starosty příliš agresivní. Z našeho hlediska už to je snaha soupeři dát gól i za cenu toho, že jen ten úder někdy tvrdší, než by mohl být.

Nedělá to z Andreje Babiše mučedníka?

Stoprocentně. Přes veškeré výhrady, které k některým politickým krokům hnutí mám, tak je pro mě Andrej Babiš prostě politický soupeř, s nímž se neztotožňuju. Nepoužíval bych hnutí ANO jako největšího strašáka historie. Je to politická síla, která je jiná, kterou můžu brát jako místy ne příliš demokratickou v rozhodování, ale nepoužíval bych rétoriku, kterou používají někteří jiní kolegové. Spíš bych se chtěl vymezit pozitivně.

Může to fungovat? Politici se sice zaklínají pozitivní kampaní, ale výsledky jsou agresivnější. Jak moc ošklivou kampaň můžeme čekat před podzimními volbami?

Od nás příliš ošklivou kampaň nečekejte. My se spíše budeme snažit představit reálná řešení a osobnosti, která je přinesou. Pikantní je na celé situaci to, že nejvíce se dnes proti sobě vymezují koaliční strany. Jsou spolu v jedné vládě, ale chlapci si za prvním rohem, kdy můžou, bodnou kudlu do zad. I když vypadají ve vládní koalici, že stojí za sebou. Ale ty kudly do zad si bodají pravidelně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud