Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Grilování Babiše kvůli nákupu korunových dluhopisů Agrofertu se odkládá. Hnutí ANO zvolilo zdržovací taktiku

Grilování Babiše kvůli nákupu korunových dluhopisů Agrofertu se odkládá. Hnutí ANO zvolilo zdržovací taktiku

Už od rána se ve sněmovně spekulovalo o strategii hnutí ANO při projednávání bodu, který v úterý na jednání sněmovny prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nese název Daňové úniky ministra financí. Ministr financí se ale z jednání k nelibosti dalších zákonodárců omluvil a hnutí ANO zvolilo obstrukční taktiku s cílem debatu pokud možno oddálit. Ostatně březnová schůze sněmovny tento týden končí. Babiš až po poledni slíbil, že do dolní komory odpoledne dorazí. Ani to ale dlouho nevydrželo, v rozhovoru pro server Novinky.cz později uvedl, že „je pro něj důležitější program, co měl, než nějaké žvásty Kalouska“.

Grilování Andreje Babiše kvůli kontroverznímu nákupu jednokorunových dluhopisů schválila v úterý aliance složená z koaličních i opozičních stran. Pro hlasovaly ODS, TOP 09, část lidovců, téměř celý klub KSČM a dvě třetiny sociálních demokratů. A přestože již v úterý na plénu sněmovny Babiš naznačoval, že se celé jednání uskuteční takříkajíc „o něm bez něj“ – celé to totiž označuje „za další šaškárnu“ – přes noc podle všeho otočil.

V kuloárech sněmovny se sice spekulovalo o tom, že předseda sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek požádá o přerušení bodu do pozdního odpoledne, avšak z jeho následného postupu se dá vyčíst, že se ANO pokusí obstrukční taktikou dosáhnout toho, aby se k němu poslanci na březnové schůzi už nedostali.

Bod se původně dostal na pořad jednání v 10:30. Jeho předkladatel, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, tou dobou o plánech hnutí ANO věděl a namísto důvodové zprávy se ve stručnosti jal kritizovat Babiše za to, že na jednání nedorazil.

Podle Kalouska tak opět ukázal, jak pohrdá zákonodárným sborem. „Namísto toho, aby předstoupil před poslance a vysvětlil důvodné podezření z protiprávního jednání, omluvil se a vyrazil na akci, kterou nelze označit jinak než jako osobní prezentaci,“ řekl Kalousek s tím, že odmítá, aby se jednání bodu přerušilo.

Vzápětí si vzal slovo předseda sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a nejspíš poprvé v životě musel nechtěně přiznat, že má předseda TOP 09 pravdu. „Ano, chci sněmovnu požádat o přerušení tohoto bodu do 17:00,“ řekl. Sněmovna mu ale vstříc nevyšla, pro návrh hlasovalo jen 43 poslanců, proti jich bylo 75.

Vteřinu poté se k řečnickému pultu vrátil Faltýnek a předsedajícího schůze Petra Gazdíka požádal o dvouhodinovou přestávku na jednání klubu hnutí ANO. Poslanci se tak k jednání vrátili až ve 12:35.

Babiš po poledni uvedl, že do sněmovny odpoledne dorazí. „V 16:30 budu na tom bodu, který je nesmyslný, zase jen zdržuje legislativu a zase předvádí různé nesmysly," řekl ministr financí v narážce na Kalouska. Potom ale pro Novinky.cz upřesnil, že se do sněmovny vlastně nechystá. Že to nestíhá a prohram v jižních Čechách je prr něj přednější.

Kalousek v úterý na plénu sněmovny řekl, že se Babiš auditem, který zveřejnil na sklonku minulého týdne, přiznal k daňovým podvodům. Z dokumentů podle něj vyplývá, že kvůli transakcím mezi Babišem a Agrofertem mohly obě strany odvádět méně peněz na daních. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744