Články odjinud

Hamáček objíždí regiony kvůli referendu o vládě. Zatím jsme proti, slyšel v Pardubicích

Hamáček objíždí regiony kvůli referendu o vládě. Zatím jsme proti, slyšel v Pardubicích

Pardubická ČSSD zatím není přesvědčená, že by sociální demokraté měli s hnutím ANO vstoupit do menšinové vlády tolerované KSČM. Novinářům to řekl předseda okresní organizace Leoš Malina po diskusi s předsedou strany Janem Hamáčkem. O účasti ve vládě rozhodne ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Hamáček, který před jeho začátkem objíždí stranické organizace po republice, označil debatu za věcnou.

Jako argument pro vstup do vlády použil například nedávné oznámení ministerstva vnitra o plánovaném zrušení zhruba čtyř stovek neefektivních matrik. Při účasti ve vládě budou podle něj sociální demokraté moci takovému rozhodnutí zabránit. "Hodně zarezonovalo nové oznámení ministerstva vnitra, že bude rušit 400 matričních úřadů, což by dopadlo na řadu obcí," řekl Hamáček.

Malina připomněl skutečnost, která vadí části ČSSD, že předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš je trestně stíhaný. Vyjednaná koaliční smlouva mezi ČSSD a ANO obsahuje ustanovení, že v případě prvoinstančního odsouzení člena vlády koaliční smlouva zanikne, neodejde-li dotyčný z kabinetu sám v "přiměřené době".

Zkušenost podle Maliny také ukazuje, že v předchozí vládě, v níž byla ČSSD s ANO a s KDU-ČSL, svůj program sociální demokracie těžko prosazovala. Nechce, aby se to opakovalo. "Zhodnotíme všechna pro a proti. Zatím nejsme přesvědčeni, že bychom měli do vlády jít. Názor předsedy okresu je shodný s názorem členské základny. Jsem rád, že Honza přijel. Jak se každý rozhodne v referendu, je každého věc. Musíme respektovat výsledek," řekl Malina.

Hamáček z Pardubic zamířil přímo do Hradce Králové, v dalších dnech ho čeká jednání se straníky v Praze, na Vysočině, v Teplicích, středních Čechách, Plzni a Moravskoslezském kraji, řekl novinářům. Vnitrostranické referendum o vstupu do vlády začne v pondělí, výsledky budou známy 15. června. V referendu o něm rozhodne 19.000 členů sociální demokracie. Referenda se musí zúčastnit více než čtvrtina členů strany, aby výsledek platil. Rozhodnutí bude přijato, vysloví-li se pro něj většina hlasujících.

 

Články odjinud