Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hamáček objíždí regiony kvůli referendu o vládě. Zatím jsme proti, slyšel v Pardubicích

Hamáček objíždí regiony kvůli referendu o vládě. Zatím jsme proti, slyšel v Pardubicích

Pardubická ČSSD zatím není přesvědčená, že by sociální demokraté měli s hnutím ANO vstoupit do menšinové vlády tolerované KSČM. Novinářům to řekl předseda okresní organizace Leoš Malina po diskusi s předsedou strany Janem Hamáčkem. O účasti ve vládě rozhodne ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Hamáček, který před jeho začátkem objíždí stranické organizace po republice, označil debatu za věcnou.

Jako argument pro vstup do vlády použil například nedávné oznámení ministerstva vnitra o plánovaném zrušení zhruba čtyř stovek neefektivních matrik. Při účasti ve vládě budou podle něj sociální demokraté moci takovému rozhodnutí zabránit. "Hodně zarezonovalo nové oznámení ministerstva vnitra, že bude rušit 400 matričních úřadů, což by dopadlo na řadu obcí," řekl Hamáček.

Malina připomněl skutečnost, která vadí části ČSSD, že předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš je trestně stíhaný. Vyjednaná koaliční smlouva mezi ČSSD a ANO obsahuje ustanovení, že v případě prvoinstančního odsouzení člena vlády koaliční smlouva zanikne, neodejde-li dotyčný z kabinetu sám v "přiměřené době".

Zkušenost podle Maliny také ukazuje, že v předchozí vládě, v níž byla ČSSD s ANO a s KDU-ČSL, svůj program sociální demokracie těžko prosazovala. Nechce, aby se to opakovalo. "Zhodnotíme všechna pro a proti. Zatím nejsme přesvědčeni, že bychom měli do vlády jít. Názor předsedy okresu je shodný s názorem členské základny. Jsem rád, že Honza přijel. Jak se každý rozhodne v referendu, je každého věc. Musíme respektovat výsledek," řekl Malina.

Hamáček z Pardubic zamířil přímo do Hradce Králové, v dalších dnech ho čeká jednání se straníky v Praze, na Vysočině, v Teplicích, středních Čechách, Plzni a Moravskoslezském kraji, řekl novinářům. Vnitrostranické referendum o vstupu do vlády začne v pondělí, výsledky budou známy 15. června. V referendu o něm rozhodne 19.000 členů sociální demokracie. Referenda se musí zúčastnit více než čtvrtina členů strany, aby výsledek platil. Rozhodnutí bude přijato, vysloví-li se pro něj většina hlasujících.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1