Hamáček odrazil Zemanovce v ČSSD. Jeho pozice je nyní neotřesitelná, má jasno Znoj | info.cz

Články odjinud

Hamáček odrazil Zemanovce v ČSSD. Jeho pozice je nyní neotřesitelná, má jasno Znoj

Politolog Milan Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ připomíná jednu zásadní okolnost týkající se pozice Jana Hamáčka ve vedení sociální demokracie. A to příznivce Miloše Zemana sdružené kolem platformy Zachraňme ČSSD, mezi jejíž zakladatele patří například Michal Hašek. Před rokem se totiž podle Znoje situace jevila tak, že byl Hamáček do čela strany zvolen pouze na čas. „Čekalo se, že rok do řádného sjezdu využijí Haškovci sdružení v platformě Zachraňme ČSSD k tomu, aby konečně zvrátili poměry ve straně ve svůj prospěch a zajistili, že prezident Zeman bude mít v parlamentu svou stranu. Nic z toho se ale nestalo,“ připomíná Znoj.

Podle něj se jedná o okolnost, kterou si je třeba před nadcházejícím sjezdem sociálních demokratů připomínat, a to se všemi důsledky. „Jiří Zimola se ve vedení strany dostal do izolace a v listopadu odstoupil z pozice prvního místopředsedy. Jan Hamáček naopak našel podporu u jihomoravského Romana Onderky, dříve z Haškovy stáje,“ upozorňuje Znoj.

Právě tento tandem totiž povede po víkendu sociální demokraty do dalších politických bojů. Hamáček obhajuje post předsedy, Onderka usiluje o pozici prvního místopředsedy, ani jeden z nich přitom nemá protikandidáta.

„Celá sestava z platformy Zachraňme ČSSD se ukázala být přitroublým sdružením neschopným politické akce. Momentální pozice Jana Hamáčka je neotřesitelná, neboť se všeobecně prosadil jeho názor, že ČSSD má být ve vládě s hnutím ANO, kde může prosazovat svůj program,“ říká Znoj.

Bez zajímavosti jistě není, že se Michal Hašek s prezidentem tento týden sešel. Hašek prý ještě pořád zvažuje kandidaturu do vedení strany. Podle Znoje je ale jisté, že další relevantní politické alternativy uvnitř ČSSD zapadly. „Ať už jde o názor, že má sociální demokracie stát po boku dalších stran tzv. demokratické opozice proti hnutí ANO a Andreji Babišovi. Anebo o názor, že je Zeman prezidentem ČSSD,“ vypočítává politolog.

Kámen úrazu je ale podle Znoje v tom, že v sociální demokracii chybí alternativy programové. „Hamáčkova politická pozice nemá alternativu, avšak chybí ji nějaký silný a působivý programový motiv, zatímco obě poražené alternativy by se dokázaly programově jasněji profilovat,“ myslí si politolog. Avšak přestože podle něj ČSSD působí ideově poněkud rozmazaně, přece jenom se dá říci, tvrdí Znoj, že se jí podařilo najít nové tváře, které se ve vládě programově zřetelně profilují. „Nejvýraznějším politikem současné ČSSD je Jana Maláčová,“ nepochybuje přitom Znoj.

Podle jeho slov totiž nelze nevidět, kterak je její důraz na klasická témata sociální politiky nesen silnými programovými argumenty. Znoj zároveň přiznává, že překvapil rovněž ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Ve svém vystupování v roli ministra dokáže zdůraznit základní otázky naší zahraničně politické orientace. Není náhodou, že se právě on stal terčem kritiky KSČM, která v tom ovšem ventiluje názory prezidenta Miloše Zemana,“ zdůrazňuje Znoj. A pokud se premiér Andrej Babiš (ANO) netají s tím, že by mohl v blízké budoucnosti přistoupit k reorganizaci vlády, podle Znoje to znamená, že je Petříček nepochybně v ohrožení.

„Pozici ministra zahraničních věcí může obhájit jenom tehdy, pokud se za něj postaví předseda strany Jan Hamáček a vedení ČSSD vůbec. Hamáček svou podporu zatím opakovaně vyjadřuje, ale klíčová bude v tomto ohledu volba místopředsedů. Zemanovci v ČSSD totiž našli v Tomáši Petříčkovi svůj náhradní cíl. Dá se tedy očekávat, že se o jeho volbu strhne politický zápas a výsledek v mnohém napoví, jak obstojí ve vládě. A bude poučné sledovat, zda se prezident Zeman ve svém vystoupení na sjezdu dokáže zdržet návodů v této věci,“ říká Znoj.

Kromě střetu o Petříčka čeká Jana Hamáčka také boj o nové stanovy, jejichž cílem je výrazně zpružnit a zjednodušit chod strany. „ČSSD je pořád stranou starého typu. Vznikla jako masová strana s pevnou organizační strukturou a řadou odborných komisí, z jejichž názorů se měla rodit politika strany. Tento typ strany je ale již věcí minulosti a ČSSD se mu musí přizpůsobit, aby dokázala být znovu akceschopná,“ uvažuje v této souvislosti Znoj. Přesto označuje změnu stanov, kterou projedná sjezd ČSSD, v tomto směru za špatný pokus.

„Dobré je, že zjednodušuje některé procedury. I to, že se ruší ÚVVV se dá pochopit. Avšak návrh nových stanov nijak neposiluje vnitřní demokracii ve straně. Pokrok v elektronické a přímé volbě do funkcí je nedostatečný. A hlavně rušení kvót pro ženy a mladé je krokem přesně v opačném směru,“ vypočítává Znoj.

Podle něj totiž účelem nových stanov nemůže být pouze zjednodušení chodu a řízení strany. „Především je třeba stranu komunikačně otevřít dovnitř i navenek. V tomto ohledu je navrhovaná změna stanov nedostatečná,“ uzavírá Znoj.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud