Hašek, Zimola a další kritici v ČSSD vymýšleli, jak zachránit stranu. Zeman je podpořil zdravicí | info.cz

Články odjinud

Hašek, Zimola a další kritici v ČSSD vymýšleli, jak zachránit stranu. Zeman je podpořil zdravicí

Kritici současného vedení ČSSD zastoupení v nedávno vzniklé stranické platformě dnes v Táboře potvrdili, že na únorovém mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové navrhnou změnu stanov, aby bylo možné zvolit nového předsedu ČSSD přímo všemi členy. Sjezd by se měl změnit na takzvaný permanentní, tedy měl by trvat delší čas. Novinářům to po ukončení setkání řekl bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, který je jedním z těch, kteří stojí za nedávným vznikem platformy pojmenované Zachraňme ČSSD.

„Shodli jsme se jednoznačně také na tom, že by celá členská základna měla mít právo vyjádřit se k tomu, jak se sociální demokracie bude chovat v druhém nebo dalším pokusu o sestavení vlády,“ doplnil Zimola. Dnešní závěry chtějí stoupenci platformy předložit vedení sociální demokracie i hradeckému sjezdu. „Budeme chtít, aby se s nimi dále pracovalo,“ řekl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. O podpoře kandidátů do nejvyšších stranických pozic se podle nich dnes nedebatovalo.

„Nepotřebuji zneužívat tuhle platformu, abych si skrze ni říkal o nějakou nominaci. A myslím, že to nepotřebuje ani nikdo jak ze signatářů tak i sympatizantů téhle platformy,“ řekl Zimola. Hašek dnes zopakoval, že na únorovém sjezdu nebude kandidovat do žádné funkce ve vedení ČSSD.

Zimola uvedl, že už dostal nominace od některých regionálních organizací, aby se ucházel o místo ve vedení ČSSD. Zatím se nerozhodl, zda kandidovat bude. Hrát roli podle něj bude to, kdy skončí policejní vyšetřování jeho rekreačního domu na Lipně, kvůli kterému loni odešel z pozice hejtmana. Zimola předpokládá, že by k tomu mohlo dojít během dnů nebo týdnů. „A pak se i já sám rozhodnu, zda a do jaké pozice budu ochoten jít,“ řekl.

Za vznikem platformy stojí vedle Zimoly a Haška také například bývalý senátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Platforma, kterou představili v Praze 5. ledna, by měla podle nich být neformálním diskusním fórem, které umožní debatu o budoucnosti strany a o jejích hodnotách.

V táborském hotelu Palcát se dnes po poledni sešlo zhruba 180 sociálních demokratů. S účastníky přijel do hotelu Palcát z vedení strany debatovat předseda ČSSD Milan Chovanec, zdržel se dvě hodiny. Podle Haška se mluvilo také o dalším programovém zaměření sociální demokracie. 

Někteří kandidáti poslali platformě dopisy. Zdravici platformě poslal i prezident Zeman, který kritizoval likvidaci názorových proudů ve straně. „Nejsem lhostejný. Se vší vážností říkám, že mne katastrofa sociální demokracie zasáhla. Jako bývalého předsedu, který tuto politickou stranu dovedl do Strakovy akademie,“ napsal v ní mimo jiné dle serveru iDNES.cz.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud