Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hašek, Zimola a další kritici v ČSSD vymýšleli, jak zachránit stranu. Zeman je podpořil zdravicí

Hašek, Zimola a další kritici v ČSSD vymýšleli, jak zachránit stranu. Zeman je podpořil zdravicí

Kritici současného vedení ČSSD zastoupení v nedávno vzniklé stranické platformě dnes v Táboře potvrdili, že na únorovém mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové navrhnou změnu stanov, aby bylo možné zvolit nového předsedu ČSSD přímo všemi členy. Sjezd by se měl změnit na takzvaný permanentní, tedy měl by trvat delší čas. Novinářům to po ukončení setkání řekl bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, který je jedním z těch, kteří stojí za nedávným vznikem platformy pojmenované Zachraňme ČSSD.

„Shodli jsme se jednoznačně také na tom, že by celá členská základna měla mít právo vyjádřit se k tomu, jak se sociální demokracie bude chovat v druhém nebo dalším pokusu o sestavení vlády,“ doplnil Zimola. Dnešní závěry chtějí stoupenci platformy předložit vedení sociální demokracie i hradeckému sjezdu. „Budeme chtít, aby se s nimi dále pracovalo,“ řekl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. O podpoře kandidátů do nejvyšších stranických pozic se podle nich dnes nedebatovalo.

„Nepotřebuji zneužívat tuhle platformu, abych si skrze ni říkal o nějakou nominaci. A myslím, že to nepotřebuje ani nikdo jak ze signatářů tak i sympatizantů téhle platformy,“ řekl Zimola. Hašek dnes zopakoval, že na únorovém sjezdu nebude kandidovat do žádné funkce ve vedení ČSSD.

Zimola uvedl, že už dostal nominace od některých regionálních organizací, aby se ucházel o místo ve vedení ČSSD. Zatím se nerozhodl, zda kandidovat bude. Hrát roli podle něj bude to, kdy skončí policejní vyšetřování jeho rekreačního domu na Lipně, kvůli kterému loni odešel z pozice hejtmana. Zimola předpokládá, že by k tomu mohlo dojít během dnů nebo týdnů. „A pak se i já sám rozhodnu, zda a do jaké pozice budu ochoten jít,“ řekl.

Za vznikem platformy stojí vedle Zimoly a Haška také například bývalý senátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Platforma, kterou představili v Praze 5. ledna, by měla podle nich být neformálním diskusním fórem, které umožní debatu o budoucnosti strany a o jejích hodnotách.

V táborském hotelu Palcát se dnes po poledni sešlo zhruba 180 sociálních demokratů. S účastníky přijel do hotelu Palcát z vedení strany debatovat předseda ČSSD Milan Chovanec, zdržel se dvě hodiny. Podle Haška se mluvilo také o dalším programovém zaměření sociální demokracie. 

Někteří kandidáti poslali platformě dopisy. Zdravici platformě poslal i prezident Zeman, který kritizoval likvidaci názorových proudů ve straně. „Nejsem lhostejný. Se vší vážností říkám, že mne katastrofa sociální demokracie zasáhla. Jako bývalého předsedu, který tuto politickou stranu dovedl do Strakovy akademie,“ napsal v ní mimo jiné dle serveru iDNES.cz.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1