Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

HateFree Culture končí. Projekt proti nenávisti se podle ministra Chvojky dostal do slepé uličky

HateFree Culture končí. Projekt proti nenávisti se podle ministra Chvojky dostal do slepé uličky

Měl nabádat Čechy k toleranci. HateFree Culture, projekt výchovy proti násilí z nenávisti, se ale podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) dostal do „slepé uličky“ a s nejvyšší pravděpodobností letos v dubnu skončí. Informaci přinesl časopis Týden.

„Od počátku jsem to vnímal jako časově omezený projekt, který by neměl přerůst do trvalé agendy Agentury pro sociální začleňování. Kampaň HateFree Culture se bohužel dostala do určité slepé uličky. Nejvíce pozornosti nakonec přitahuje její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah,“ odůvodnil své rozhodnutí Chvojka. Projekt, kterému dal před dvěma lety zelenou tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, tak s nejvyšší pravděpodobností skončí letos v dubnu, kdy mu vyprší stanovená doba působnosti. 

Kontroverze provázejí projekt prakticky po celou dobu jeho existence. Kampaň měla bojovat proti nenávisti, v praxi však často docházelo k pravému opaku – nenávistným projevům čelila sama HateFree Culture. Kritici zaměstnance projektu posměšně označují za „sluníčkáře“ a kampaň za zbytečně vyhozené peníze.

Kritiku si vysloužil projekt i za vedlejší aktivity svých zaměstnanců. Pozornost vzbudilo angažmá aktivisty a mediálního analytika HateFree Culture Jaroslava Cermana ve volebním týmu prezidentského kandidáta Michala Horáčka, bývalý šéf projektu Nikola Křístek je kritizován za působení ve sdružení  AISIS, které si dle Mf Dnes jako jediný uchazeč přišlo ve veřejných zakázkách na pět milionů korun.

Chvojkův předchůdce Jiří Dienstbier by v projektu pokračoval, protože ho považuje za smysluplný. „Ve smlouvě bych pokračoval, pokud by bylo možné ji prodloužit. V současné napjaté době považuji projekt za prospěšný, protože vysvětloval a uváděl na pravou míru hoaxy, nepravdy a škodlivé stereotypy, jež se šíří veřejným prostorem,“ uvedl exministr pro Týden.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744